Alt gelir grubunu motive edecek karar

Devletin konut alıcısına destek kararını yorumlayan İş GYO Genel Müdür Turgay Tanes, programla birlikte alt-orta gelir grubuna motivasyon sağlanacağını söyledi

Alt gelir grubunu motive edecek karar

Devletin konut alıcısına destek kararını yorumlayan İş GYO Genel Müdür Turgay Tanes, programla birlikte alt-orta gelir grubuna motivasyon sağlanacağını söyledi.

İlk konutunu alacak kişilere motivasyon
Açıklamasında, bu gelir grubunun düşük tasarruf imkanı ve konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle konut alımını gerçekleştiremediğini belirten Tanes: 'Devlet eliyle gerçekleştirilmesi planlanan bu teşvikin ilk konutunu almak isteyen kişilerin motive edileceği düşünülmektedir. Desteğin tasarrufları artırıcı bir etki yaratacak olmasının yanında nakit akışına da katkı sağlaması beklenmektedir. Uygulama, az da olsa belirli bir birikimi olan konut alıcılarını harekete geçirecek, devlet tarafından sağlanan %15'lik teşvik vadeli satışlardan çok peşin alımlara yönelinmesi sonucunu doğurabilecektir. Bunun yanı sıra gayrimenkul geliştiricileri açısından değerlendirildiğinde nakit girişine olumlu etki yaratılmış olacak ve kredili alımlarla peşin alımlar arasındaki oranın daha dengeli olması sağlanacaktır.' dedi. 

Bir de kredi faiz oranları düşerse...
Kararın konut kredi faiz oranlarında yaşanması muhtemel gerileme ile birleşerek çok daha geniş kapsamlı bir olumlu hava yaratacağına da değinen Tanes: ' Yabancılara yapılan satışların ise net ihracat kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir. Ülkemizde gerçekleştirilen birçok konut projesinde cam ürünlerden, seramiğe kadar yaklaşık yüzde 70-80 oranında yerli sanayi ve üretim malları kullanılmaktadır. Bu doğrultuda bütün olarak yabancıya satışı yapılan konutların hem sanayiyi desteklemesi hem de net ihracat olarak görülmesi ve yabancılara satışlarda bu yöndeki teşviklerin artırılması gerektiği düşünülmektedir.' dedi.