Altensis Rusya’yı yeşil binalarla tanıştırıyor

Altensis, Türkiye’den sonra Rusya’yı da toplam 500 bin metrekarelik inşaata danışmanlık yaparak çevre dostu binalarla tanıştırıyor

Altensis Rusya’yı yeşil binalarla tanıştırıyor

18 Şubat 2014 / emlakwebtv
Altensis, bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyon metrekare inşaat alanına sahip projelerin yeşil bina sürecini tamamladı. Yaklaşık 3 milyon metrekare inşaat alanına sahip projelerin danışmanlık ve sertifikasyon sürecini sürdürüyor. 500 bin metrekarelik inşaat alanına sahip 3 ayrı projenin danışmanlığını yürüten şirketin hedefi, Rusya’da bir yılda 1 milyon metrekarelik projeye imza atmak.

Ilıcalı: “Rusya büyük bir pazar ve büyük bir potansiyel”
Altensis kurucu ortağı Emre Ilıcalı, tüm dünyada giderek yaygınlaşmakta olan çevre dostu yeşil bina anlayışının komşularda da kendini gösterdiğini belirterek, bunların başında da Türk inşaat firmaları açısından iyi bir Pazar kabul edilen Rusya olduğunu söyledi. Rusya pazarına 2013 yılı ortalarında girdiklerini belirten Ilıcalı, “Orası da Türkiye’nin birkaç sene önceki hali gibi. Ancak çok büyük bir pazar ve büyük bir potansiyel taşımakta. Biz bu ülkedeki işlerimizde de Türkiye’deki vizyoner kimliğimizi ortaya koyacağımıza inanıyoruz, bu nedenle daha ilk yıldan hedefimizi büyüttük” dedi.

“Türki Cumhuriyetlere de hizmet vereceğiz”
Emre Ilıcalı Rusya pazarıyla ilgili şu bilgiyi verdi: “ Rusya günümüze kadar birçok inşaat projesine ev sahipliği yapmış olsa da, enerji verimliliği ve yeşil binalar konseptleri henüz çok yeni. Enerji, su ve diğer doğal kaynakların göreceli olarak daha bol ve ucuz olması Rusların bu konularda hassasiyetinin daha az olmasına yol açmış. Bu sebeple yeşil binalar pazarı Rusya da olması gerekenin çok altında kalmış. Fakat uluslararası yatırımcıların artması ve global markaların sürdürülebilirlik konseptini artık her yerde istemesine paralel olarak, yeşil binalar ve sertifikasyon sistemleri Rusya’da da artmaya başladı. Özellikle yabancı yatırımcılar ve bunlara müteahhitlik yapan Türk firmaları bu konuda öncülük yapıyor. Altensis’in özellikle Türkiye’deki bilinilirliği ve yabancı ve yerli yatırımcılara ait birçok proje tamamlamış olması bu yatırımcıların Rusya pazarındaki projelerinde de Altensis’i tercih etmesini sağladı. Ayrıca Altensis ‘in uluslararası kimliği, uzmanlarının uluslararası ve benzer coğrafyalardaki proje tecrübeleri de, Rusya’nın farklı pazarına kolaylıkla adapte olmasını sağlıyor. Altensis sadece Rusya değil, tüm Türki Cumhuriyetler’de de projelere hizmet vermeyi planlıyor. Şu ana kadar birçok projeye teklif vermiş olan Altensis bu seneden itibaren Rusya pazarındaki yeşil bina projelerinde adını duyuracaktır.”

Türkiye’de inşaatı tamamlanmış 50 adet uluslararası sertifikaya sahip yeşil binanın 30 adedinin sertifika sürecinin kendileri tarafından gerçekleştirildiğini anlatan Emre Ilıcalı, devam eden 200 projenin yarısına yakınının sürecini de yine kendilerinin yürüttüğünü vurguladı.

Ecoplatform’a çağrılan tek Türk üye
Altensis, bazı ülkelerde zorunlu hale gelen yapı ürünlerindeki Çevresel Ürün Beyanı (EPD) ile ilgili olarak kurulan Ecoplatform’a ise Türkiye’den kurucu üye olarak iştirak eden tek şirket oldu. Sözkonusu platform, üretici firmaların ürünle ilgili ilettiği Çevresel Ürün Beyanlarını Avrupa Birliği içinde tek bir şemsiye altında toplayıp harmonize ederek, çevreye etkilerinin ve ihracatının uygunluğunu denetleyecek. Çevresel Ürün Beyanı (EPD) şimdiden bazı AB ülkelerinde dolaylı olarak zorunlu hale geldi. Türkiye’de gönüllülük esası ile ilerliyor ancak Türk ihracatçılar EPD’yi kabul eden ülkelere ihracat yapmak için söz konusu beyana uymak zorunda kalıyor.