Altınova'da arazi fiyatları uçtu

İstanbul-İzmir Otoyolu projesinin en önemli ayağı olan İzmit Geçiş Köprüsü nedeniyle Altınova'da arsa fiyatları ani bir sıçrama yaşadı.

Altınova'da arazi fiyatları uçtu

İzmir-İstanbul Otoyolu'nun en önemli ayağı olan İzmit Köprüsü, Altınova ilçesindeki arazilerin ani bir değer kazanmasını sağladı. Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, arsa fiyatlarının kimi yerlerde 50 kat arttığını söyledi. 

Altınova'da araziler büyük değer kazandı
Türkiye'nin en büyük ulaşım projelerinden biri olan İzmit Köprüsü'ne yakınlığıyla dikkat çeken Altınova'nın, büyük değer kazandığını vurgulayan Belediye Başkanı Metin Oral, tersaneler bölgesi yatırımı ile başlayan değer kazanma sürecinin yeni bir boyuta sıçradığını belirtti. Tersanelerin kriz nedeniyle beklenen etkiyi yapamadığını ve kriz sonrasında yeniden fiyat düşüşlerinin yaşandığını vurgulayan Oral:

"Ancak köprü ve otoyol projeleriyle birlikte buradan yer satın almak isteyen kişi sayısında büyük bir artış oldu. Bu durum da talep ve fiyatlarda ciddi bir sıçramaya neden oldu..." ifadelerini kullandı.

2004'de 10 bin TL'lik arsı şimdi 500 bin
Açıklamasında 2004 yılındaki değeri 10 bin TL olan bir arsanın bugün 500 bin TL'ye kadar alıcı bulabildiğini vurgulayan Oral, arsa fiyatlarında 50 kata kadar ulaşan artışın gözlemlendiğini söyledi.  Oral, halkın bu durumdan oldukça memnun olduğunu ve bu durumun arsa piyasasında ciddi bir hareketliliğe neden olduğunu söyledi.

Köprüden sonra nüfus artar
Köprünün İstanbul'a ulaşım imkanını bir hayli kolaylaştıracağının da altını çizen Oral:

"Köprünün tamamlanmasıyla birlikte Altınova'da bir nüfus artışı bekliyoruz. Belediye olarak önlemlerimizi aldık..." ifadelerini kullandı.