Amanos Tüneli ihalesi Nisan'da yapılacak

Hatay'ı ikiye bölen Amanos Dağları'nda hayata geçirilecek olan tünel projesinin ihalesi Nisan 2016'da gerçekleşecek.

Amanos Tüneli ihalesi Nisan'da yapılacak

Hatay Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, Hatay'ı ikiye bölen dağ silsilesi üzerinde hayata geçirilecek olan Amanos Tüneli projesi ihalesinin Nisan ayı içinde gerçekleştirileceğini açıkladı. Hatay ekonomisine büyük bir katkı sunması beklenen proje ile şehrin iyi yakası hızlı ve güvenli bir biçimde birbirine bağlanacak. 

Toplam uzunluğu 31.3 kilometre olacak Hassa Tüneli projesi dört adet tünel içerecek. Bu tünlelerin en uzunu 12 bin 320 metre olacak ve tüm tünellerin toplam uzunluğu ise 19 bin 327 metre olacak. 1 adet 400 metrelik viyadük ve toplam 192 metre uzunluğunda da 4 adet köprü içeren projenin tamamlanmasıyla birlikte, Gaziantep-İskenderun arasındaki 221 kilometrelik yolun 136 kilometreye inmesi bekleniyor. 

Amanos Tüneli ihalesi Nisan'da yapılacak

Hatay Amanos Tünel projesi
Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, Hassa İlçesi'nde yapılan bir toplantıda, proje ile ilgili olarak yer tespiti çalışmalarının da Bakanlık tarafından Şubat ayı içinde gerçekleştirileceğini belirtti. Hassa Belediye  Başkanı Abdurrahman Demirel de, OSB projesi ile birlikte Hassa Tünel projesinin, dışarıya göç veren Hassa ekonomisi için büyük fayda sağlayacağını belirtti.

Hatay'ın Çılgın Projesi: Amanos Tüneli
Hassa Tüneli Projesi'ni Hatay'ın Çılgın Projesi olarak tanımlayan Hassa Kaymakamı Mustafa Pala da, tarihi değiştirecek bir kavşak noktası hayata geçirileceğini belirtti. Projenin ilçe ve bölgenin kalkınmasında lokomotif rol oynayacağı üzerinde de duran Pala: "Kalkınma sadece iktisadi yönden değil, sosyal, kültürel ve ekolojik yönden de bölgeye ışık tutacak ve bölgenin canlanmasını sağlayacaktır..." dedi.