Ambarlı Liman projesinde itiraz sesleri

Topçular ile Ambarlı arasında faaliyet gösterecek Ro-Ro Liman Projesi çevreci gruplar tarafından mercek altına alındı. Beylikdüzü Kent Konseyi, gaz salınımındaki artış ve ani trafik yüküyle birlikte ilçenin yaşanmaz hale geleceğini iddia etti

Ambarlı Liman projesinde itiraz sesleri

Beylikdüzü Kent Konseyi Başkanı Necla Türkoğlu, Topçular ile Ambarlı arasında faaliyet göstereceği açıklanan Ambarlı Ro-Ro Liman projesine itiraz edeceklerini açıkladı. Radikal Gazetesi'nde yer alan habere göre, ani trafik yükünün ilçeye ulaşımı olumsuz yönde etkileyeceğini ve gaz salınımı sebebiyle oluşacak çevre kirliliğini vurgulayan Türkoğlu, ilçede kanser tehdidinin de artacağını iddia etti. 

Çevre Bakanlığı'nın ÇED toplantısına doğru
Ağır araçların şehrin içine girmeden deniz yoluyla Avrupa yakasının uç bölgesine aktarımını hedefleye Ambarlı Liman Projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yarın yapacağı Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği öncesinde sivil toplum kuruluşları tarafından tepkiyle karşılandı.

 

Ambarlı Liman projesinde itiraz sesleri

 

Ulaşımda rahatlama sağlamayacak
Günde 2 bin 500 TR ve 3 bin 500 kamyonun taşınacağı hattın Ambarlı-Beylikdüzü bölgesi için büyük ve ani bir yük anlamına geldiğini vurgulayan Beylikdüzü Kent Konseyi Başkanı Necla Türkoğlu, limanın bölge ve şehir trafiğinin rahatlamasına yolcu taşımacılığı konusunda hiç bir yarar sağlamayacağını söyledi. TIR yoğunluğunun özellikle Beylikdüzü Bölgesi'ni ulaşılamaz bir yer haline getireceğini söyleyen Türkoğlu:

"Deniz taşımacağı talebinde bulunan şirketlere bağlı 65 bin civarında TIR faaliyet gösteriyor. Uluslararası verilere göre bir TIR, ortalama 150 binek otomobilin çıkardığı gezoz gazına denk gaz salınımında bulunuyor. Büyük bir tır gemisinin ise bir yılda 50 milyon araç kadar kanser ve astıma neden olacak hava kirliliğine yol açacağı biliniyor. Proje bölgenin kanser tehdidine maruz kalması anlamına gelecek. Projenin durdurulması için her şeyi deneyeceğiz..." dedi. 

 

Ambarlı Liman projesinde itiraz sesleri

 

Ambarlı Ro-Ro Liman projesi
Ambarlı ile Topçular arasında faaliyet gösterecek Ro-Ro Liman projesi nedeniyle denizde 162 bin metrekarelik bir dolgunun yapılacağı da öğrenildi. Proje ile günde 7 bin civarında ağır araç, İstanbul'un içine girmeden Beylikdüzü'ne ve Topçular'a aktarılabilecek. 

 

Proje Bilgisi: Ambarlı Liman Projesi