Ambarlı Liman projesiyle şehir trafiği rahatlayacak

İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Beylikdüzü Ambarlı mevkiine inşa edeceği Ro-Ro limanı projesi için çalışmalarına başladı. Proje tırların şehir trafiğine girmeden transferine olanak verecek.

Ambarlı Liman projesiyle şehir trafiği rahatlayacak

İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. yeni liman projesi için çalışmalarına başladı. Beylikdüzü Ambarlı mevkiine inşa edilecek liman projesi Ro-Ro taşımacılığına yoğunlaşacak. Proje ile birlikte tır ve kamyonların şehir trafiğini işgal etmeden deniz üzerinden transferi sağlanacak.

Beylikdüzü'ne yeni liman projesi
Beylikdüzü'ne İDO tarafından inşa edilecek projenin 162 bin 373 metrekarelik bir alana yayılması planlanıyor. İlki 150, ikincisi ise 230 metreyi bulan 2 adet yanaşma platformu içeren Beylikdüzü Liman Projesine 125 ve 180-200 metrelik gemilerin yanaşacağı açıklandı. 

Ambarlı Liman projesiyle şehir trafiği rahatlayacak

Ambarlı-Topçular arasında çalışacak
Marmara'nın kuzeyinde, Ambarlı ve Topçular arasında çalışacak gemiler, kamyon ve tırların şehir trafiğine girmeden transferini sağlayacak.Topçular'da gemilere aktarılan tırların, 300 km'yi bulan mesafeyi 2-3.5 saatte katetmesini sağlayacak proje sayesinde otoyolların ağır ağaçlardan kaynaklanan yıpranmalarının da önüne geçilmiş olacak 

3 yıl içinde tamamlanacak
Ambarlı ile Topçular arasında başlayacak Ro-Ro taşımacılığının ilk etapta Kuzey-Güney güzergahında başlayacağı ve zamanla Doğu-Batı yönüne doğru uzayacağı belirtiliyor. Konuyla ilgili olarak ÇED süreci başlatılırken, projenin tamamlanmasının 3 yılı bulması bekleniyor.