Amerikalı efsane başkan İstanbul 216’yı ziyaret etti

New York’un Brooklyn bölgesini Manhattan’a dönüştüren efsane Belediye Başkanı Marty Markowitz, Baysaş’ın İstanbul 216 projesini ziyaret etti. Başkan, ABD’de Fikirtepe’nin elçisi olacağını söyledi

Amerikalı efsane başkan İstanbul 216’yı ziyaret etti

New York Kültür ve Turizm Daire Başkanı Marty Markowitz, İstanbul’un kentsel dönüşüm konusundaki pilot bölgesi olan Fikirtepe’de Baysaş İnşaat tarafından inşa edilen İstanbul 216 projesini ziyaret etti. Baysaş İnşaat’ın davetlisi olarak İstanbul’a gelen Marty Markowitz, İstanbul 216 projesini gezerek, Amerikalı yatırımcılar için değerlendirmelerde bulundu.

Markowitz, Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın ile birlikte projeyi gezdi. İkinci etabın yıkımına başlanan İstanbul 216 projesi ile ilgili olarak konuşan Markowitz, “Türk inşaat sektörünün son 10 yıldır kat ettiği yolu yakından takip ediyoruz. Vatandaşlarımız da en büyük metropollerden biri olan İstanbul’a yatırım yapmak istiyorlar. Bu bağlamda İstanbul’un tam kalbinde yer alan İstanbul 216 projesi hem yatırım hem de oturum açısından çok avantajlı. Projede kentsel dönüşüm tüm taraflarıyla ele alınarak büyük bir titizlikle yürütülüyor. İstanbul adına ve tarihine yaraşır büyüklükte modern bir projeye kavuşuyor” şeklinde konuştu.

Marty Markowitz’in Brooklyn eski belediye başkanı olduğunu hatırlatan Şemsettin Aydın ise, “Brooklyn Belediyesi ile geçtiğimiz günlerde açıklanan İstanbul Yaşam Kalitesi Araştırması’nda birinci sırada yer alan Beşiktaş kardeş belediyelerdir. Burada gerçekleştireceğimiz işler ile Fikirtepe’yi de tıpkı Beşiktaş gibi yaşanılabilir ilçeler arasında en üst seviyeye taşımayı amaçlıyoruz” dedi.

‘Fikirtepe elçisi olacağım’

New York’un Brooklyn bölgesinin bir dönem Belediye Başkanlığı’nı yapan Marty Markowitz, 6 kere geldiği Türkiye’deki ekonomik canlılığın hayranlık verici olduğunu söyledi. Markowitz, özellikle İstanbul’da gördüğü yatırımların ekonomideki canlılığı gösterdiğini belirterek, “Çok güçlü bir ekonominiz var. Bu dışarıdan daha rahat görülebiliyor. İstanbul’un trafiği, New York kadar yoğun. Ama bu canlılığın göstergesi” şeklinde konuştu. Markowitz, “Türkiye’ye gelişimde ilerlemeyi somut olarak görebiliyorum. Gittiğimde Türkiye’deki fırsatları anlatacağım. Ülkemdeki yatırımcıların ilgisini çekecektir. Eminim ki yatırımcılar, burada yatırım yapmak isteyecektir” dedi. 

Fiyatlar 295 bin liradan başlıyor

80 milyon dolar yatırım değeriyle hayata geçirilen İstanbul 216’nın ikinci etabı 580 konuttan meydana geliyor. Etap biri home ofis olmak üzere toplam üç bloktan oluşuyor. Projenin ikinci etabında alanları 52 ila 168 metrekare arasında değişen 1+1’den 3+1’e kadar farklı konut tipleri yer alıyor. İstanbul 216’da fiyatlar 295 bin liradan başlıyor. 

Proje Bilgisi: Istanbul 216