Amerikalı Landwin Türkiye’de ortak arıyor

Yüksek gelir getiren ticari gayrimenkuller satın almak ve büyük şirketlere kiralamak konusunda uzman Amerikalı Landwin, Türkiye’de yerel ortak peşinde. Peki, Landwin’in Türk ortağı kim olacak?

Amerikalı Landwin Türkiye’de ortak arıyor

2 Ağustos 2014 / Posta Gazetesi 

Amerika’da ticari gayrimenkul yatırımları alanında faaliyet gösteren ve 4 milyar dolarlık portföyü bulunan ünlü Landwin şirketi, Türkiye’de yüksek gelir getiren ticari gayrimenkul projeleri ve yerel ortak arıyor. 2009 yılından beri Türkiye’deki yatırım fırsatlarını araştırdıklarını söyleyen Landwin Kurucu Ortağı Tracy Landis, “Türkiye’nin yükselen ekonomik ivmesinin farkındayız. Gayrimenkul sektöründe de bölge merkezi olduğunu biliyoruz. Bu nedenle de Türk firmalarıyla iş yapmak istiyoruz” diyor.

50 milyon dolarlık şirketler gelsin

Satın alacakları ticari gayrimenkul ve ortaklık yapacakları şirketler konusunda ince eleyip sık dokuduklarını belirten Landis, en az 50 milyon dolarlık büyüklüğe sahip, sektörde yüksek gelir getiren lüks ve kaliteli projeler üreten şirketlerle işbirliği yapmak istediklerini söylüyor.  Şimdiye kadar aralarında Varyap, Martı GYO, Fer Yapı ve Karakaş Group’un olduğu çok sayıda şirketle görüşme yaptıklarını vurgulayan Landis, henüz herhangi bir şirketle resmi bir anlaşma yapmadıklarının altını çiziyor.

Kaliforniya merkezli Landwin, 3 ila 50 milyon dolar arasında değişen fiyatlarda ticari gayrimenkuller satın alıp, alanında marka olmuş şirketlere kiraya veriyor. En fazla 7 yılda yatırım bedelini 3’e katlayarak mevcut gayrimenkullerini satışa çıkardıklarını belirten Landis, kiracıları arasında Wallmart, Starbucks, Verizon, Walgreens gibi şirketlerin olduğunu söylüyor. Türkiye’de de yerel ortaklarla Private Placement Memorandum yani Özel Yerleştirme Sözleşmesi adı altında bu işi yapmak istediklerini vurgulayan Landis, bu amaçla Haziran 2014’te Landwin International Gayrimenkul Limited Şirketi’ni faaliyete geçirdiklerini ifade ediyor.

Amerika’ya yatırım yapmak isteyen Türk şirketleriyle de çalışmayı hedeflediklerini dile getiren Traci Landis, Türk- Amerikan ortaklığında başta Azerbaycan ve Kazakistan olmak üzere diğer Türki Cumhuriyetler’de de yatırım yapmayı planladıklarını belirtiyor. Amerika’da eski binaları satın alıp, onardıktan sonra ünlü markalara kiraya verdiklerini de dile getiren Landis, yatırım yaptıkları bölgelere değer kattıklarını söylüyor.

Starbucks yerine Kahve Dünyası

Traci Landis’in babası ve Landwin Yönetim Kurulu Başkanı Martin Landis’in ise Türkiye ile ilgili başka bir planı daha var. Martin Landis’in Kahve Dünyası’nı çok beğendiğini belirten Landis, babasının “Eğer CEO’suyla anlaşırsak Amerika’da kiracımız olan tüm Starbucks’ları kapatıp yerine Kahve Dünyası açarım” dediğini vurguluyor.