Amerikalılar güneşi Kilis’te toplayacak

Türkiye'nin güneş enerjisindeki potansiyelini gören Amerikalı ICA, Kilis'e yatırıma geldi, Şirket 6 milyar dolarlık yatırım yapacak

Amerikalılar güneşi Kilis’te toplayacak

31 Ağustos 2012
Yeni teşvik paketi yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ilgisini artırdı. Sabah Gazetesi’nden Mehmet Nayır’ın haberine göre,  ABD'li International Capital Alliance (ICA) Group, Türkiye'nin güneşine 6 milyar dolarlık yatırım için geldi. ICA, yenilenebilir enerji yatırımlarında yerli teşviki dikkate alarak, Kilis'e güneş enerjisi paneli fabrikası kurmak için şehrin Organize Sanayi Bölgesi'nden arsa talep etti. Türkiye'de güneş panelleri ve 2 bin megavata kadar büyütülecek güneş tarlalarıyla elektrik üretecek şirketin Meksika'ya planladığı yatırımı Kilis'e kaydırdığı öğrenildi. Böylece ABD'nin önemli yatırımcılarından ICA, Türkiye'yi yatırım listesinin en başına aldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile görüşen şirket yetkilileri yatırım planlarını anlattı. Şirketin dünya başkanının yakın zamanda Bakan Ergün'ü ziyaret edeceği belirtildi.
Yüzde 100 yerli
Şirket, Kilis'e ilk etapta 700 milyon dolarlık yatırımla 200 megavat kapasiteli güneş enerji tarlası kurmayı planlıyor. Bu kapasitenin de 3-4 yıl içinde 2000 megavata kadar yükseltilmesinin planlandığı öğrenildi. 2000 megavatlık yatırımın toplam tutarı yaklaşık 6 milyar doları buluyor. Kilis'te kurulacak güneş santrallerinin tamamı, burada üretilen yüzde 100 yerli güneş panelleriyle yapılacak. Türkiye'de henüz güneş santrali bulunmuyor. ICA'nın yatırımı hayata geçtiğinde Türkiye'nin mevcut elektrik kapasitesinin yüzde 5'i karşılayacak.
Nasa'ya üretim yapıyor
ICA'nın üretim grubundaki partneri ABD'li ISET, yaklaşık 30 yıllık geçmişiyle güneş enerjisi teknolojilerinde ülkesinde önemli üreticiler arasında yer alıyor. NASA'ya da güneş panelleri üretimi yapan ISET, bugüne kadar Amerikan kamu kurumları adına da 25 araştırma projesi gerçekleştirdi.
Meksika'dan vazgeçti
Geçtiğimiz yıl yasalaşan Yenilenebilir Enerji Kanunu'na göre güneş enerjisiyle üretilen elektriğin kilovatına 13.3 dolar teşvik veriliyor. Ancak yatırımda yerli ürünlerin kullanılması durumunda verilen teşvik 22 dolar/sente yaklaşıyor. Türkiye'ye üretim tesisi kuracak ABD'li şirket daha yüksek alım garantisi alabilecek. Bakan Ergün, geçtiğimiz hafta Kilis'te Amerikan menşeli bir firmanın yatırım yapmak üzere çalışmalara başladığını belirtmişti.