Amerika'ya konut yatırımı kazandırıyor

Türklerin ABD konut piyasasına ilgisini değerlendiren Keller Williams New York City danışmanı Aylin Coleri, bu ülkeye yapılan yatırımların 2 yıl gibi kısa bir vadede yüzde 20-30 düzeyinde kazanç sağladığını belirtti.

Amerika'ya konut yatırımı kazandırıyor

Dünyanın en önemli gayrimenkul danışmanlık şirketlerinden Keller Williams, Türk gayrimenkul yatırımcısının ABD konut piyasasına yönelik ilgisini masaya yatırdı. ABD'ye yönelik ilginin her geçen gün büyüdüğünü belirten Keller Williams, eyaletlere göre farklılık göstermesine karşın, bu ülkeye yapılan yatırımların 2 yıl içerisinde yüzde 20-30'lara varan bir geri dönüş sağladığını vurguladı.

ABD'ye konut yatırımı kazandırıyor
Keller Williams New Yor City danışmanlarından Aylin Coleri, son yıllarda Miami ve New York City bölgesine yatırımların sıklaştığını vurguladı. Sağlam projelerin bu bölgelerde yükselmesiyle birlikte dünya yatırımcılarının ilgisinde de artış yaşandığını belirten Coleri:

"Yatırımcıların yatırımlarını nakit olarak yapması ve kazancın yüksek olması sebebiyle yaşanabilecek herhangi bir ekonomik krizde dahil yatırımcının zarar görmeyeceği görüşündeyim.” dedi.

Yatırımlar kendini 5 ya da 10 yılda amorti ediyor
ABD'ye yapılan yatırımların bölgesine göre farklılık göstermekle birlikte 5 ila 10 yıl içerisinde kendini amorti ettiğini de söyleyen Coleri, bu ülkede yatırımcıların satın aldığı evi 5 yıldan fazla elinde tutmadığını da söyledi.  Coleri, 2 ya da 3 yıl içinde alınan bir gayrimenkulün bölgeye göre farklılık göstermekle birlikte yüzde 20-30 düzeyinde kazanç sağladığını da vurgulayarak:

"Eğer yatırımcı gayrimenkulünü kiraya vermişse 2 yılın ardından gayrimenkulünü “1031 Exchange” programı (kazancından vergi vermeden) aracılığıyla sattığında elde ettiği kazançtan devlete vergi vermeden yatırım yapabiliyor. Bu kazançlı yöntem sayesinde kimse uzun süreler yaptığı yatırımları geri kazanmayı beklemiyor. Amerika’da bu uygulamaya başvuran birçok yatırımcı mevcut.” dedi.

ABD'ye yatırım yapmak çok kolay
ABD'ye konut yatırımı için ABD vatandaşlık şartının ve oturma-çalışma izninin gerekli olmadığını da belirten Coleri, yatırımcılara uygun kredi olanaklarının da sağlandığının altını çizdi.