Amplio, Haliç kıyısını dönüştürecek

Haliç’in kentsel dönüşüm sürecini Hilton Garden Inn Golden Horn ile başlatan Amplio, Haliç kıyısında 350 daireyi yıkıp dönüştürecek

30 Ağustos 2012 / emlakwebtv

Haliç’in kentsel dönüşüm sürecini Hilton Garden Inn Golden Horn ile başlatan Amplio, Haliç kıyısında 350 daireyi yıkıp dönüştürecek. Almanya’nın önde gelen gayrimenkul yatırım gruplarından Amplio Emlak Yatırım, Hilton Garden Inn Golden Horn yatırımıyla başlattığı Haliç’in dönüşüm sürecine, 80 bin metrekarelik alanda gerçekleştireceği konut projesiyle devam edecek.
Amplio Emlak Yatırım’ın Maslak’taki yeni ofisinde emlakwebtv’nin sorularını yanıtlayan Amplio Emlak Yatırım Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Erwin Walter Graebner, 2007’de Türkiye’ye girdiklerini ve kentsel dönüşüm için burada olduklarını anlattı.
Graebner, Hilton Garden Inn Golden Horn ile Haliç’te dönüşüm sürecine başladıklarını, şimdi ise 80 bin metrekarelik alanda 350 konutu yıkarak önemli bir kentsel dönüşüm projesine imza atacaklarını belirtti. 80 bin metrekarelik alanın 35 bin metrekaresini Amplio olarak satacaklarını ifade ederek, geri kalan alanlarda ise inşa edilecek evlerin hak sahiplerine verileceğini söyledi.
Graebner, “Proje için 7-8 mimari ofisin katılacağı uluslararası bir mimari proje yarışması açacağız. Proje Ekim sonunda başlayacak 2013 sonunda ya da 2014 başında projeyi tamamlayacağız. Proje alanında 350 konut yer alıyor. Bu 350 konutta yaşayanları uygun yerlere taşıyarak onların kiralarını karşılıyoruz. Proje tamamlandığında hak sahipleri yeni evlerine hiçbir ücret ödemeden kavuşacak” diye konuştu.
Öncelikle Haliç kıyısında kentsel dönüşüm projelerine devam edeceklerini anlatan Graebner, Okmeydanı’nda da kentsel dönüşüm projeleri geliştirebileceklerini dile getirdi.

Örnek proje yapmak istiyoruz
Amplio Emlak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu da, şirket olarak Haliç bölgesine odaklandıklarını belirterek, Haliç’in önemini ve kentsel dönüşüm projesini anlattı.
Haliç bölgesi projelerine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın ikna etmesiyle Hilton Garden Inn'le başladıklarını anlatan Babaoğlu, daha sonra bölge sakinlerinin kendi talepleriyle kentsel dönüşüm projesinin gündeme geldiğini aktardı.
Projenin ileride genişlemesinin de söz konusu olduğunu ifade eden Babaoğlu, örnek bir proje yapmak istediklerini söyledi.
“Haliç'teki kentsel dönüşümle şu ana kadar görülmemiş çapta enerji tasarrufu sağlayacak projeler bulunuyor. Mahalleli damacanayla su almayacak, çünkü su arıtma tesisi olacak. Pencerelere vuran ısıdan fotovoltaik hücrelerle enerji kazanacağız. Yani saç kurutulan elektriği biz cama gelen enerjiden alacağız. Mahalle içerisindeki yürüyüş yollarının aydınlatmasını yollara yerleştirilmiş plakalar aracılığıyla adım attıkça elde edilecek enerjiyle gerçekleştireceğiz. Hilton Garden Inn'de olduğu gibi burada da Haliç'in siluetine uygun ve göze batmayan bir mimari olmasını istiyoruz” diye konuştu.