Anadolu mimarisi Boğaz’da buluşuyor

Çengelköy sırtlarında hayat bulacak Çengelköypark projesi, Karadeniz Evleri’nden Safranbolu Evleri'ne kadar Anadolu mimarisinin çeşitliliğini buluşturacak

Anadolu mimarisi Boğaz’da buluşuyor

 20 Haziran 2013 / Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi 

Selimoğlu Demirland ortaklığı, Çengelköypark projesiyle Anadolu’nun mimari mozaiğini Bağaz’da buluşturuyor. 86 villa ve 86 rezidanstan oluşacak proje içinde Safranbolu Evleri’nden Karadeniz Evleri’ne kadar Anadolu’nun farklı yörelerinden bir çok mimari örnek yer alacak. Çengelköy sırtlarında 65 bin metrekarelik alanda hayat bulacak projeyle aynı zamanda İstanbul sokakları ve mahalle kültürünün de yeniden yaşatılması hedefleniyor. Ağustos ayında ruhsatının alınması ve Eylül Ekim aylarında satışlara başlanması planlanan projenin 24 ay içinde tamamlanması öngörülüyor.

Çengelköy Park Evleri Proje Koordinatörü Cemal Kurtoğlu, Çengelköypark’ta Emirgan, Hisar, Pera, Kandilli, Kuzguncuk, Aşiyan ve Kanlıca olarak isimlendirilen büyüklükleri 400 metrekare ile 595 metrekare arasında değişen 5 değişik boyutta ve 7 değişik tipte villanın bulunduğuna işaret etti. Projede yeşil alanların dışında her evin 250 ila 480 metrekare arsasının bulunduğunu, arsadaki bahçe kullanımının da bina sahibine ait olduğunu dile getiren Cemal Kurtoğlu,  “Villaların cepheleri farklı ve deniz, yeşil alanlar, park, gölet  görecek şekilde inşa edilecek. Çocuklar için özel alanlar oluşturulacak. Malzeme alternatifleriyle kişiye özel dizayn edilebilecek villalarda müstakil bahçe kullanımlarıyla doğa içinde sakin bir yaşam sunacağız” dedi.

Projenin tasarımcısı olan Efekta Mimarlık’tan Yüksek Mimar Kayhan Çakanel de, “Mimari grup olarak; günümüz yaşam koşullarında maalesef unutmaya başladığımız mahalle kültürümüzün güzelliklerini, yaşam tarzını, eski İstanbul sokak dokusunu bu noktaya taşımanın doğruluğuna inanarak tasarıma başladık. Doğanın şekillendirdiği tasarımımızda birbirlerinin manzaralarını kesmeden, kendi mahremiyetleri içerisinde farklı ev tipolojilerinin bir araya getirilmesiyle sokaklar, avlular, mahalleler, çocuk parkları, gezinti alanları ve sosyal tesisler oluşturduk” diye konuştu.