Anadolu'ya markalı konut girdi kredi talebi arttı

Türkiye’de artan konut ihtiyacı ve markalı konutların kampanyaları, Anadolu’da konut kredisi talebini de arttırdı

Anadolu'ya markalı konut girdi kredi talebi arttı

21.02.2012 / Emlakwebtv

Türkiye’deki konut stoğu en çok İstanbul'da artarken markalı konut üreticilerinin Anadolu açılımları Anadolu'dan gelen kredi taleplerini de artırıyor. konutkredisi.com.tr'nin her ay yapılan konut kredisi başvurularından derlediği verilere göre, 2012'nin ilk çeyreğinde en yüksek konut kredisi talebi sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir'den geldi. İstanbul, Ankara ve İzmir'in talebi 2011'in ilk çeyreğinde Türkiye'nin toplam konut kredisi talebinin yüzde 42 ile yaklaşık yarısını oluşturdu. Aynı trend 2012'nin ilk çeyreğinde de sürdü. Üç ilin dışında kalan illerin payı son çeyrekte yüzde 53'ten yüzde 58'e yükseldi. 

Avrupa Yakası’nda talep daha yüksek
Türkiye nüfusunun yüzde 18'inin yaşadığı İstanbul, 2012 ilk çeyreğinde konut kredisi talebinin yüzde 26'sını oluşturdu. Avrupa yakasındaki talep, İstanbul'daki toplam talebin yüzde 68'ini oluştururken Anadolu yakasından gelen konut kredisi talebi ise yüzde 32'de kaldı. 

Başkent konut kredisi talep birincisi Keçiören
Ankara'da Keçiören, son iki çeyrektir başkentin en çok konut kredisi talebi alınan ilçesi oldu. Ankara'dan alınan talepler içerisinde yüzde 19'luk bir paya sahip Keçiören'i yüzde 14 ile Etimesgut izledi. İzmir'de ise en çok konut kredisi talebinde yüzde 13'lük pay ile Buca başı çekti. Onu sırasıyla Karşıyaka ve yılın ilk çeyreğinde en yüksek talep artışını gösteren Çiğli takip etti. İstanbul, Ankara ve İzmir'in talebi 2011 yılında Türkiye'nin toplam konut kredisi talebinin yaklaşık yarısını oluşturmasına rağmen talebin diğer illere kayış trendi 2012 ilk çeyreğinde de sürdü. 3 büyük ilin dışında kalan illerin payı son çeyrekte yüzde 53'ten yüzde 58'e yükseldi.