Anahtar Proje kentsel dönüşümün kilidini açacak

Anahtar proje, uzman iş ortaklarıyla A’dan Z’ye kentsel dönüşüm sürecinde arsa sahipleri ve müteahhitlere çözümler sunacak. Süreçte yer alan tıkanıklığın kilidini açacak

Anahtar Proje kentsel dönüşümün kilidini açacak

10 Mayıs 2014 / Posta Gazetesi

Kentsel dönüşümde müteahhit firmalarla vatandaşlar arasındaki sorunları gidermek için kurulan Anahtar Proje Kentsel Dönüşüm Hizmetleri ve Gayrimenkul Geliştirme Şirketi’nin kuruluma amacı ve faaliyetleri, geçtiğimiz gün düzenlenen toplantıda açıkladı. Anahtar Proje Yönetim Kurulu Başkanı/Kurucusu Arif Murat Kökbudak’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, kentsel dönüşüm sürecinde ortaya çıkan sorunlarda Anahtar Proje’nin misyonuyla ilgili bilgiler paylaşıldı.

Arif Murat Kökbudak, dönüşümde sürecin herhangi bir basit nedenle tıkanabildiğini ve bir çok mağduriyet yaşandığını belirterek, binalardaki kat malikleri ve yüklenici firmalar arasındaki köprüyü oluşturup, yaşanabilecek sorunları ortadan kaldırdıklarını ve dönüşümün önünü açtıklarını söyledi.

20’ye yakın projede imzası var

Anahtar Proje’nin, Tiba Mimarlık-Ayten Babaoğlu, SOM Gayrimenkul Değerleme, AGK Hukuk Bürosu-Av.Ali Güvenç Kiraz, EE İstanbul ve Proje Beyaz gibi çözüm ortakları olduğunu belirten Kökbudak, “Bu firmaların hepsi kendi alanlarında çok önemli markalar. Dolayısıyla bu güveni kat maliklerine ve müteahhit firmalara orantılı bir şekilde verip onların da desteği ile daha hızlı yürüyebiliyoruz. Müteahhit firmalara ayrıca çözüm ortağımız ile birlikte dairelerini yabancılara satma şansını da vermiş oluyoruz. Anahtar Proje olarak şimdiye kadar 20'ye yakın kentsel dönüşüm projesinde aracılık hizmeti verdik” dedi.

Anahtar Proje’nin çözüm ortaklarından AGK Hukuk’un sahibi Ali Güvenç Kiraz ise sürecin genel anlamda yavaş ilerlediğini söyleyerek, “Kentsel dönüşüm, ekonomik gücü yüksek bölgelerde daha hızlı devam ediyor. Bazı bürokratik tıkanmalar yaşanabiliyor. Örneğin 2/3 kuralı, yasada doğru tanımlanmadığı için ciddi sorunlara neden oluyor. Arsa payı düzeltim davaları çok fazla.  Kentsel dönüşüm sürecinin sağlıklı ilerleyebilmesi için Anahtar Proje gibi profesyonel firmalara büyük ölçüde ihtiyaç olacaktır” dedi.

‘Dönüşüm ada bazlı olmalı’

Belediyelerle de işbirliği içine gireceklerinin altını çizen, İzmir’de Karşıyaka, İstanbul’da da Beylikdüzü Belediyeleri ile görüştüklerini; Ataşehir, Kadıköy, Şişli, Maltepe ve Kartal Belediyeleri ile de görüşeceklerini vurgulayan Kökbudak, “Kentsel dönüşüm bir binanın yıkılıp yeniden yapılmasından ziyade, bir adanın yıkılıp, komple oraya yeni bir sosyal yaşam verilmesine deniyor. Bu zihniyetle hareket eden belediyelerle işbirliği içerisine girmeye hazırlanıyoruz. Şu an Bağdat Caddesi’nde özellikle Kadıköy tarafında yaklaşık 500 tane şantiye var. Burada binalar yıkılıp yeniden yapılıyor. Anahtar Proje olarak biz bunun ada bazlı olması taraftarıyız. Kentsel dönüşüme uygun ve ada bazlı iş yapmak isteyen müteahhitlerle çalışıyoruz” dedi.