Anka Grup'dan Fikirtepe açıklaması!

Fikirtepe kentsel dönüşüm sürecinde çalışmalarına devam eden Anka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet Temel, küçük hak sahiplerinin çok kazanç beklentisinin süreci geciktirdiğini söyledi

Anka Grup'dan Fikirtepe açıklaması!

Anka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet Temel, Fikirtepe Kentsel Dönüşüm süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 4 yıl önce başlayan ve İBB'nin bedel artışıyla birlikte cazip bir noktaya gelen Fikirtepe dönüşümünün beklentisi çok yüksek olan hak sahiplerince geciktirildiğini, ilk 1.5-2 yılın müteahhitler ile hak sahipleri arasında köşe kapmaca ile geçtiğini belirten Temel, "Dolayısıyla 4 yıl önce başlayan sürecin ilk 1,5-2 yılı arsa sahipleri ve müteahhit firmaların köşe kapmacasıyla geçti. Fikirtepenin yüzde 95 i iyi niyetli insanlarla dolu bu vatandaşlarımız ilk zamanlarda Sözleşmelerini yaptılar. Fakat yüzde 5 i arsası küçük olan örnek 5 m²,7 m² 18m² arsaları olanlar işi provoke ettiler ve sürece katılmadılar" dedi.

İstimlak kararları süreci hızlandırdı
Anlaşmaya yanaşmayan bir kaç kişi yüzünden bazı firmaların yıllardır kira ödemeye devam ettiğini söyleyen Temel, girişimci firmanın gördüğü zararan Bakanlığın özverili çalışmaları sayesinde giderilmeye çalışıldığını söyledi. İstimlak tartışmalarına da değinen Anka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Temel, "Netice itibariyle bakanlık bu noktada bizlerle bir toplantı yapmak istedi.15 Nisan da toplantı yapıldı, dertlerimizi anlattık. Hatta arsa sahiplerinden Stk lardan  gelenlerde oldu. Bir tek problem olarak  2/3 ün dışında kalanlara istimlak konusu anlatıldı. Bu konu da sağ olsun bizi dinledikten sonra  sayın bakanımız olur vermiş istimlakla ilgili  en son bu işlemler başlatıldı. Bu arada bu zor süreçleri geçen bazı firlamalar oldu" şeklinde konuştu.

Temel, istimlak kararıyla birlikte anlaşmaya yanaşmayan hak sahiplerinin firmalarla görüşmelere başladığını ve sürecin bu şekilde hızlandığını da belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Önümüzde ki bir ayda yüzde 99-98 lere ulaşmış 5-6 firmanın  imza atmayan toprak sahiplerinin yerleri istimlak edileceğini tahmin ediyoruz. Sonra ki süreçlerde yüzde 90’a kadar olanların yazıları bu şekilde peyder pey devam edecektir."

Anka grup projelerinde son durum
Temel, Anka Grup'un 2012 Şubat ayında hak sahipleriyle yüzde yüz anlaşma sağladığını ve Şubat 2014'de alınan ruhsatlarla birlikte 15 Nisan'da temel attıkları projede 4. kata geldiklerini ifade etti.  İlk etap satışlarında yüzde 40 bandında bulunduklarını ama anlaşmaya yanaşmayan kesimin Fikirtepe ile ilgili sürekli bilgi kirliliğinden etkilendiğini söyleyen Temel, Fikirtepe Kadıköy projeleri satar ama Fikirtepelilerin başta bu projelere sahip çıkması gerekiyor.Çünkü kendi yerleri de var,yapılan inşaatların yarısından çoğu kendilerinin. Ne kadar Fikirtepeyle ilgili pozitif konuları dile getirirlerse  projelerimiz o kadar hızlı zaman da bitecektir.Geçici  negatif şeyleri dile getirerek zaman,zaman bilgi kirliliğine sebep olunuyor" dedi.

Fikirtepe'de fiyat aralığı
Anka Grup Yönetim Kurul Başkanı Şaadet Temel, Fikirtepe'de anlaşma sağlayan ilk firma olma vizyonunun devam ettiğini söyledi. Bölgede başlangıç fiyatları ya da lansmana çıkan firmalarda 1. katlarda 5.500-6000 TL'den başladığını ve son katlarda 8.500-9000 aralığına kadar yükseldiğine de dikkat çeken Temel: 'Bölge de fiyatlar artarak yükselecek.Bölgede kentsel dönüşüm olmayan fakat muadil biten projelerde  m² bazında 6000-7000 ,8000-10000 Dolarlardan bahsediliyor.Peşin ödemelerde yüzde 5 civarında peşin ödeme indirimimiz var. Anka Group olarak müşterilerimize  banka faizinde biraz daha düşük olarak 24-30 veya belli bir peşinatla 0,80 lerde 48 aya kadar vade yapıyoruz.Talep müşteriden gelince biz de müşteriye göre kampanya hazırlıyoruz.İlk başladığımız adada yaşam 20 ay sonra başlayacak” dedi. 

Suriyeliler yıkımı ertelemez
Açıklamasında Fikirtepe'de tertedilmiş evlere yerleşen Suriyeli mülteciler sorununa da değinen Temel, Bakanlık ve Kadıköy Belediyesi'nin gerekli önlemleri aldığını kaydetti. "Suriyeli kardeşlerimizin işgal durumu söz konusu.Bu durum yıkımları ertelemez,yıkıma geçildiğinde, kira kontratları,hak sahipliği gibi bir durum olmadığından kendiliğinden boşalacaktır.Artık arsa sahiplerinin bu sürece yardımcı olması ve sahip çıkması lazım" diyen Temel, bu haberler üzerinden Fikirtepe'nin imajının bozulmaması gerektiğni söyledi.