Ankapark ne zaman açılıyor?

Daha önce, 2014 yılı bitmeden tamamlanacağı açıklanan Ankapark projesi, yargıdan üst üste gelen durdurma kararlarıyla baş etmeye çalışıyor. Projenin açılışı ileri bir tarihe ertelenebilir

Ankapark ne zaman açılıyor?

Daha önce, 2014 yılı bitmeden tamamlanacağı açıklanan Ankapark projesi, yargıdan üst üste gelen durdurma kararlarıyla baş etmeye çalışıyor. Projenin açılışı ileri bir tarihe ertelenebilir

Ankapark projesi, üst üste gelen durdurma kararlarıyla zor bir dönemece girdi. Daha önce Danıştay tarafından yürütmesi durdurulan Ankapark, son olarak Bakanlar Kurulu’nun Temmuz ayında aldığı ‘yenileme alanı’  ile ilgili kararına ‘dur’ denildi. Danıştay’a göre, Ankapark projesinde yenilenecek bir yapı bulunmuyor.

Ankapark ne zaman açılıyor?
Daha önce, en geç 2014 yılı sonuna kadar açılacağı duyurulan Ankapark projesinin, arka arkaya gelen yargı kararlarının ardından ne zaman açılacağı sorusu ise daha büyük bir önem kazandı. Uzmanlar, projenin tamamlanmasının ve önündeki hukuki engellerle mücadelenin uzun bir zaman alacağı görüşünde birleşiyor.

Danıştay’dan ilk durdurma kararı
Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü arazisinde yer alan hayvanat bahçesinin yerine inşa edilmesi planlanan Ankapark projesine karşı ilk karar Temmuz ayı içerisinde Danıştay 14. Dairesi tarafından verilmiştir. Daire, projede yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Danıştay 14. Dairesi 2012/10367 esas sayılı dosyasında, hayvanat bahçesinin 29 hektarlık bir alanı kapsadığını ama Ankapark projesinin 217 hektarlık alana yayıldığını gerekçe göstererek, fazladan alanın tarım arazisi olduğunu ve dev oyuncakların tarım toprağının yumuşaklığı nedeniyle tehlike yaratacağını gerekçe göstermişti.

Bakanlar Kurulu Kararı’na durdurma
Ankapark projesine ilişkin bir diğer uygulama da geçtiğimiz ay içerisinde alındı. Danıştay Ankapark arazisine yenileme adı altında ek alan ilave eden Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı alırken, bölgede yenilenecek bir yapı olmadığına kanaat getirdi.

Ankapark projesinin, Atatürk Orman Çiftliği’ni talan etme çabasının bir parçası olduğunu belirten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Bakanlar Kurulu’nun yapı olmayan yerde yenileme alanı ilan etmesini eleştirdi. Candan:

‘Bu ülkenin bakanları hiç Atatürk Orman Çiftliği’ne gitmemişler. Bihaberler gibi davranıyorlar. Çok yazık. Konu AOÇ olunca hukuksuzluk kararlara en baştan sirayet ediyor. AOÇ’de Başbakanlık Hizmet Binası’nın yargı kararlarına rağmen, üst ölçekli planlarda iptal kararlarına rağmen hukuksuz yükseliş bunun en büyük kanıtıdır.’ Dedi. 

Proje Bilgisi: Ankapark