Ankara Altındağ’da göçük meydana geldi

Ankara Altındağ’da, kentsel dönüşüm kapsamında yıkımı yapılan 5 katlı bina göçerek yanındaki gecekonduyu da tuzla buz etti

Ankara Altındağ’da göçük meydana geldi

3 Şubat 2014 / emlakwebtv
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Altındağ’da yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında dün Çankırı Caddesi Ada Sokak’ta yıkılan 5 katlı Ertek İşhanı, yan tarafındaki gecekondunun üzerine devrildi. Gecekonduda yaşayan engelli Öcal Çetinkaya (68) göçük altında kaldı. 

Çetinkaya için arama kurtarma çalışmaları devam ederken göçüğün olduğu bölgede yoğun bir şekilde doğalgaz kokusu da hissedildi. Molozların arasından çıkarılan Çetinkaya’nın yaşamını yitirdiği belirlendi. Mahalleli, Öcal Çetinkaya’yı şöyle anlattı: “Geçirdiği trafik kazasının ardından bedensel engelli olan Öcal, eşi ve çocuğundan ayrı, bu gecekonduda yaşıyordu. Koltuk değnekleriyle yürüyor, çorap satarak geçimini sağlıyordu.” 

“Yıkım 2 gün sonraydı”
Çevre sakinleri, Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışmalarına tepki gösterdi. Yıkım çalışmaları sırasında yeterli güvenlik önlemi alınmamasından şikâyetçi olan Altındağlılar, şu iddialarda bulundu: “Bize bu binanın 2 gün sonra yıkılacağını söylediler. Kontrolsüz yıkım yaptıkları için çöktü. Buradaki esnafın, vatandaşın evini barkını 300-350 bin TL’ye alıp 1 milyon TL’ye satıyorlar. En sonunda vatandaşı da öldürdüler.” Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise müteahhidin yıkım sırasında gerekli önlemi aldığını belirterek, “Tespitlere göre vatandaş önlemlere rağmen arka taraftan binaya girmiş” iddiasında bulundu.

Yıkımı gerçekleştiren taşeron firmanın çalışanı bir kadın, olay yerine gelerek yetkililere bilgi verdi. Ancak çevre sakinleri kendisine tepki gösterince Anafartalar Polis Karakolu’na sığınmak zorunda kaldı.