Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden tartışmalı yıkım

Ankara Büyükşehir Belediyesi, arkeolojik SİT alanı statüsü taşıyan bölgede yer alan Augustus Tapınağı ve Hacı Bayram Camii istinat duvarını yıktı. Tarihi eserlerin nereye götürüldüğü hakkında bir açıklama yapılmadı

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden tartışmalı yıkım

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından görevlendirilen yıkım ekipleri, dün gece saatlerinde Augustus Tapınağı ve Hacı Bayram Camii istinat duvarının bulunduğu arkeolojik SİT alanında yıkım işlemi gerçekleştirdi. Yıkım sırasında, prosedürlere aykırı olarak, herhangi bir arkeolog ya da Kültür Bakanlığı uzmanının bulunmadığı dikkat çekti. Roma Döneminden kalma kalıntılar ile sütun başlarından oluşan bulguların nereye götürüldüğü hakkında da herhangi bir açıklama yapılmadı

Mimarlar Odası'ndan çıkış: Büyükşehir Belediyesi suç işliyor
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin dün geç saatlerde gerçekleştirdiği yıkım işlemi hakkında açıklamalarda bulunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ulus Tarihi kent merkezinin kalbi konumunda bulunan bölgede yürütülen çalışmalara tepki gösterdi. Augustus Tapınağı ve Hacı Bayram Camii'nin kültürlerin bir aradalığının simgesi olduğunu söyleyen Mimarlar: "Koruma kurulu ne yapıyor. Müzede sorumluluğu olan arkeologlar nerede?" sorusunu sordu. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden tartışmalı yıkım

Züccaciye dükkanına girmiş fil gibi
Yargı kararlarına karşın, herhangi bir önlem alınmadan tarih bulgulara iş makinaları ile girilmesinin istinat duvarının ve Augustus Tapınağının yıkılmasına neden olacağını söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan:

" Büyükşehir Belediyesi 1.dereceli arkeoloji SİT alanında kalem oynatmaması gerekirken kepçe oynatıyor. Bu anlayış, birgecede 1.derece kültür varlığı Marmara Köşkünü yıktı, Hacı  Bayram'da çıkan Roma kalıntılarına beton döktü.Tam bir yıkım ekibi ile karşı karşıyayız" dedi.