Ankara-İstanbul 1.5 saate düşecek

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul-Ankara mesafesini 1.5 saate düşürecek hızlı tren projesi için fizibilite çalışmalarının sürdüğünü açıkladı

Ankara-İstanbul 1.5 saate düşecek

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ankara'dan İstanbul'a 1.5 saatte ulaşımı mümkün kılacak ve saatte 350 km'lik ortalama hız ile gidecek yeni yüksek hızlı tren hattı çalışmalarına da devam edildiğini vurguladı. Bu doğrultuda Sincan'dan Köseköy'e kadar olan 280 km'lik mesafenin fizibilite çalışmalarının yürütülmekte olduğunu da belirterek: 'Bu yüksek hızlı tren projesi için bunun aşağı yukarı 4,5-5 milyar dolar civarında bir fizibilitede yatırım tutarı görünüyor. Biz bunu yap-işlet-devret modeli çerçevesinde gerçekleştirmek istiyoruz dedikten sonra çok sayıda firmanın bize talebi oldu. Bu çerçevede yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirmek istiyoruz.' ifadelerini kullandı.

Yeni YHT projeleriyle İstanbul-Ankara 1.5 saate düşecek

İstanbul-Kapıkule hattı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul'u Edirne-Kapıkule'ye bağlayacak yeni yüksek hızlı tren hattının yakın çalışmalarına kısa sürede başlanacağını duyurdu. Elvan, hattın 2015 yılında ihaleye çıkacağını açıkladı.

Yüksek Hızlı Trene ilgi büyük
Hızlı tren projelerine gösterilen ilginin çok büyük olduğunu ve memnuniyet oranlarının da yüzde 98'lere yaklaştığını vurgulayan Elvan, Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir ve Konya-İstanbul hatlarında zarar etmediklerini söyledi. Elvan,  İstanbul'u Kapıkule'ye bağlayacak olan tren hattı çalışmalarına yakın zamanda başlanacağını ve projenin ihalesine de 2015 yılı içinde çıkılacağını söyledi. 

2015'de demiryoluna, 2016'da karayoluna yatırım
Katıldığı bir televizyon programında, yeni senede özellikle demiryolu yatırımlarına ağırlık verileceğini ve toplamda 9 milyar liralık yatırım öngörüldüğünü belirten Elvan: '2016 yılında demiryollarına tahsis edeceğimiz ödenek miktarı karayollarına tahsis edeceğimiz ödenek miktarından daha fazla olacak. Önceliğimiz değişecek. Bugün itibarıyla aşağı yukarı 12 milyar liralık 60 farklı yolumuz açılışa hazır. Onlarca tünel açılışımız var yine karayolu, bölünmüş yol açılışlarımız var. Ama bunların hepsine gidebilmemiz de çok fazla mümkün değil, belki toplu bir açılış da düşünebiliriz." şeklinde konuştu.