Ankara İstanbul yüksek hızlı tren projesi için açıklama geldi!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan Ankara İstanbul yüksek hızlı tren projesi ile ilgili açıklama geldi.

Ankara İstanbul yüksek hızlı tren projesi için açıklama geldi!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi ile ilgili açıklama geldi. Açıklamada, projenin Köseköy-Gebze Kesiminin Rehabilitasyon ve Yeniden İnşaası işlerinde 3. hatla ilgili yapılacak harcamada Avrupa Birliği (AB) hibesinin kullanılması ya da geri iade edilmesinin söz konusu olmadığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bir gazetede dün, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi Köseköy-Gebze Kesiminin Rehabilitasyon ve Yeniden İnşaası çalışmasıyla ilgili haber yayınlandığı ifade edildi. AB ve Türkiye tarafından finanse edilen söz konusu yapım işleri için sözleşmenin, yüklenici firma Salini-Impregilo SpA, Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ ve GCF Generale Costruzioni Ferroviarie SpA konsorsiyumuyla 14 Ekim 2011 tarihinde imzalandığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kabul edilmiş ilk sözleşme bedeli 146 milyon 825 bin 952,90 avrodur. İleride yapılması kati suretle zorunlu olan 3. hatta yer sağlamak maksadıyla yapılan işlerden ötürü yapım işleri sözleşme bedelinin 201 milyon avroya çıkarılmasına yönelik zeyilname, 2 Aralık 2014 tarihinde AB Türkiye delegasyonunun onayıyla imzalanmıştır. Gazete haberinde yer alan bahse konu miktar tamamıyla ileride yapılacak 3. hatla ilgili olup, ulusal bütçeden ödenecektir. Bu harcamada AB hibesinin kullanılması ya da geri iade edilmesi söz konusu değildir.