Ankara-İzmir Hızlı Tren ihalesini Tekfen ve Doğuş İnşaat İş Ortaklığı kazandı

Ankara-İzmir Hızlı Tren projesi ihalesini Tekfen İnşaat ve Doğuş İnşaat İş Ortaklığı kazandı

Ankara-İzmir Hızlı Tren ihalesini Tekfen ve Doğuş İnşaat İş Ortaklığı kazandı

Ankara-İzmir Hızlı Tren projesi ihalesini Tekfen İnşaat ve Doğuş İnşaat İş Ortaklığı kazandı. Ankara-İzmir karayoluna kolaylık sağlayacak olan Ankara İzmir Hızlı Tren projesi, dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından geliştirilmişti. 

Ankara'dan İzmir'e 3 saat 50 dakikada gidilecek

Ankara İzmir Hızlı Tren projesi ile Ankara - İzmir arası seyahat süresi 3 saat 50 dakikaya düşecek. Proje ile Ankara-Afyon arasının 1 saat 20 dakikaya, Afyon - İzmir arasının da 2 saat 30 dakikaya düşmesi planlanıyor. Projenin hayata geçmesi ile birlikte karayolu ile 8 - 10 saat yolculuk yapan vatandaşlar 5 saat zaman kazanacak. 

İhale 879 milyon lira bedelle kazanıldı

Hızlı Tren Projesi için düzenlenen ihalenin kazananı ise Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. ile Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş. İş Ortaklığı oldu. Buna göre, Ankara - İzmir Hızlı Tren Projesi'nin Afyonkarahisar - Uşak Kesimi ile Afyonkarahisar Direkt Geçişi Altyapı İnşaat işlerini Tekfen İnşaat ve Doğuş İnşaat İş Ortaklığı yapacak. 

Ankara-İzmir Hızlı Tren ihalesini Tekfen ve Doğuş İnşaat İş Ortaklığı kazandı

36 ayda tamamlanacak

İhaleyi 879 milyon lira bedelle kazanan Tekfen İnşaat ve Doğuş İnşaat İş Ortaklığı, Ankara - İzmir Hızlı Tren projesinin tamamlanma süresini 36 ay olarak belirledi. 

Yılda 6 milyon yolcu taşınacak

Ankara-Afyonkarahisar, Afyonkarahisar-Uşak ve Uşak-Manisa-İzmir etapları olmak üzere 3 etaptan oluşacak Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi ile yılda 6 milyon yolcunun taşınması planlanıyor.