Ankara Konya hızlı tren ne zaman sefere başlıyor?

Ankara Konya hızlı tren seferleri Şubat 2015’te faaliyete geçecek.

Ankara Konya hızlı tren ne zaman sefere başlıyor?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Konya'ya giderek, Konya Valisi Muammer Erol'u makamında ziyaret etti. Bakan Lütfi Elvan, ziyaretinde, Ankara Konya hızlı tren hattı hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Elvan, Konya'da bir ilin, bir bölgenin olmazsa olmazlarının başında ulaşım ve erişim altyapısını güçlendirmenin geldiğini ifade ederek, şöyle devam etti, "Eğer ulaşım ve erişim alanında tıkanan damarları açmışsanız, iliniz daha kolay ulaşılabilir, daha kolay erişilebilir bir yapıya kavuşmuşsa, o zaman önemli bir alt yapıya sahipsiniz demektir. Böyle bir altyapı için gerekli olan ise nitelikli insan kaynağı. Şöyle geçmişe baktığımızda insan kaynağında özellikle 10-12 yılda inanılmaz bir gelişme oldu Konya'da."

Ankara-Konya güzergahında 300 kilometre hızlı trende yeni bir setin hazır olduğunu ifade eden Elvan, şunları söyledi, "Şubat ayının ortalarına doğru Ankara-Konya güzergahında 300 kilometre hız yapan, 330 kilometreye kadar çıkan, ki testlerimiz 330 kilometre hız üzerinden yapılıyor, trenin test çalışmaları hemen hemen tamamlandı. Şubat ayı ortalarında yeni bir trenimiz, minimum 300 kilometre hız yapan trenimiz de devreye girecek. Sefer sayılarımızda da artış olacak. Akşehir'e kadar olan bölüme raybüs seferleri başlatacağız. İlk imal edilen raybüs tren setimizi Konya'ya vereceğiz. İnşallah Konya ve Akşehir arasına ulaşımı raybüs ile sağlamış olacağız."