Ankara Niğde otoyolu ihalesini ERG-Seza ortak girişimi kazandı

Bugün gerçekleştirilen Ankara-Niğde Otoyolu Projesi ihalesinin kazananı belli oldu. 5 firmanın teklif verdiği ihale ERG İnşaat-Seza İnşaat ortak girişiminin oldu.

Ankara Niğde otoyolu ihalesini ERG-Seza ortak girişimi kazandı

İhalesi bugün gerçekleştirilen Ankara-Niğde Otoyolu projesinin kazananı belli oldu. 11 firmanın ihale dosyası satın aldığı ve 5 firmanın teklif verdiği ihalede teknik incelemenin ardından zarfların açılması aşamasına geçildi. Teklifleri inceleyen ihale komisyonu ihalenin ERG İnşaat-Seza İnşaat ortak girişimine verilmesi kararını aldı.

Ankara-Niğde Otoyolu projesi

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirilecek projenin önemine dikkat çekerek: "Ankara ile Niğde arasında uzanacak 275 kilometrelik otoyol ve buna bağlı 55 kilometrelik bağlantı yolu ihalesini gerçekleştirdik. Ülkemizin önde gelen 10 firmasından 5 ayrı grup olarak teklif aldık. Söz konusu süreye ilişkin en kısa süreli teklifi ERG İnşaat-Seza İnşaat ortak girişim grubu verdi..." ifadelerini kullandı.

İhale şartnamesi

Ankara ile Niğde arasındaki kara yolu ulaşımı açısından önem taşıyan bu projenin yapım süresinin 3 yıl olarak belirlendiği bilgisini de veren Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan: "Firmanın teklifi, 3 yıl yapım süresi de içinde olmak üzere 11 yıl, 10 ay 17 gün olacak... Yapım bedeli ise 4 milyar 31 milyon Türk lirası olacak..." dedi. 

Edirne'den Şanlıurfa'ya kesintisiz ulaşım

Ankara-Niğde Otoyolu Projesi, Edirne'den Şanlıurfa'ya uzanan kesintisiz karayolu ulaşımı makro hedefinin en önemli etabı olarak tanımlanıyor. Proje hayata geçtikten sonra Edirne'den yola çıkan bir sürüce, kesintisiz bir biçimde İstanbul, İzmit ve Ankara üzerinden, Niğde'ye buradan da Şanlıurfa'ya ulaşabilecek.