Ankara-Niğde otoyoluna 5 teklif

Edirne ile Şanlıurfa'yı birbirine bağlayacak kesintisiz kara yolu ulaşımının en önemli etaplarından biri olarak tanımlanan Ankara-Niğde Otoyolu Projesi'nin ihalesi bugün yapıldı. İhale için 5 firma teklif verdi.

Ankara-Niğde otoyoluna 5 teklif

Ankara-Niğde Otoyolu projesi için teklifler bugün alındı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nde yapılan ihale için 5 firma teklif sundu. Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tutaş, Ankara-Niğde Otoyolu projesinin Yap-İşlet-Devret modeli ile inşa edileceğini söyledi.

11 firmadan 5'i teklif verdi

Toplam tamamlanma süresi 3 yıl olarak planlanan karayolu ihalesi için 1'i yabancı 11 firma ihale dökümanı satın almıştı. Ancak bugün gerçekleştirilen ihaleye 2 firma 3 tane de ortak girişim grubu teklif sundu. İhale komisyonunun dosyaların yeterlilikleri üzerine yapacağı teknik incelemenin ardından teklif zarflarının açılma işlemine geçilecek. Bunun sonrasında ise yapım ve işletmede en kısa sözleşme süresini teklif eden isteklinin teklifi en uygun teklif olarak belirlenecek. 

Edirne'den Şanlıurfa'ya kesintisiz ulaşım

İhaleye konu olan etabın, Edirne'den Şanlıurfa'ya uzanan kesintisiz karayolu ulaşımının en önemli ayağını temsil ettiği bilgisini veren Tutaş: "İhalesini yapacağımız kesim, Edirne, İstanbul, Bolu, Ankara Pozantı üzerinden Adana ve Gaziantep'e ulaşacak; buradan Şanlıurfa'da tamamlanan ve ileride yapımı planlanan Habur kesimini de kapsayan TEM otoyolunun henüz yapımına başlanmamış bölümünü oluşturuyor..." dedi. Tutaş, proje güzergahında Kırşehir, Aksaray, Nevşehir ve Niğde gibi kent merkezleri de yer alıyor. Otoyolu projesinin 275 kilometresi 2x3 şeritli otoyol ana gövde ve 55 kilometresi ise 2x2 şeritli otoyol bağlantı yolundan oluşan toplam 330 kilometrelik uzunluğa sahip olacağı açıklandı.