Ankara'nın AVM'leri çok oldu

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ankara'da kişi başına düşen AVM metrekaresi açısından Türkiye'nin ilk sırasında bulunduğunu açıkladı

Ankara'nın AVM'leri çok oldu

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ankara'da kişi başına düşen AVM metrekaresi açısından Türkiye'nin ilk sırasında bulunduğunu açıkladı. Palandöken, şehirde 38 AVM bulunduğuna dikkat çekerek: '4 tanesinin de yıl sonuna kadar açılışı yapılacak. Böyle giderse Ankara AVM çöplüğüne dönecek.' şeklinde konuştu. Kurallara bağlı olmadan yapılan açılan işletmeleri, ehliyet olmadan araba kullanmaya benzeten kişilere benzeten Palandöken, bin kişiye düşen alışveriş merkezi dikkate alındığında Ankara'nın 300 metrekare ile başı çektiğini açıkladı.

KESK Başkanı Ankara'da AVM sayısının yüksekliğini eleştirdi

İnsanlar vakitlerinin çoğunu AVM'lerde geçiriyor
Yaptığı yazılı açıklamada, Ankara'da insanların sosyal faaliyet açısından yetersizlikler yaşadığını ve yer sayısının oldukça düşük olduğunu belirterek: 'İnsanların büyük bir kısmı alternatif sayısı çok az olduğu için vakitlerinin çoğunu AVM'lerde geçiriyor. Ankara'nın çeşitli semtlerine yayılmış 38 AVM her gün dolup taşıyor. 4 AVM'nin kısa zaman içerisinde açılacağı düşünülürse sayı 42 olacak. Ankara'nın nüfus oranına göre kişi başına düşen 300 metrekare kiralanabilir alan bakımından Türkiye'deki şampiyonluğunu koruyor.' şeklinde konuştu.

Türkiye AVM'leri Avrupa ortalamasının üstünde
Türkiye'deki Alışveriş Merkezi sayısının Avrupa ortalamalarının çok üstünde olduğunu ve yıl sonuna kadar bu sayının 370'e yükseleceğini belirten Palandöken, yıl sonuna dek 413 AVM'ye ulaşılacağını belirtti. Bugün itibariyle Türkiye'de 9 milyon 955 bin 785 metrekare kiralanabilir AVM alanı bulunduğunu açılyana Palandöken sözlerine şöyle devam etti: 'Kiralanabilir alanın u rakamın 2015 yılı sonuna kadar 11,2 milyon metrekareye ulaşacağı düşünülüyor. Halen hizmet veren 101 AVM'ye yeni 7 AVM eklenmesi ile toplamda 108 adet AVM'ye ulaşan İstanbul, Avrupa'nın zirvesinde yer alıyor"