Ankara Sivas hızlı tren hattı 2018'de tamamlanacak

11 saatlik yolculuk süresini 2 saate indirecek olan Ankara Sivas hızlı tren hattı 2018 yılında tamamlanacak

Ankara Sivas hızlı tren hattı 2018'de tamamlanacak

11 saatlik yolculuk süresini 2 saate indirecek olan Ankara Sivas hızlı tren hattı 2018 yılında tamamlanacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, projenin altyapı işlerinden şimdiye kadar yüzde 70 ilerleme olduğunu belirtti. 

Ankara-Sivas arasında 405 kilometre uzunluğunda yeni bir demiryolu inşa ettiklerini söyleyen Arslan, 405 kilometrelik güzergahın tamamında çalıştıklarını ifade etti. Proje tamamlandığında Ankara-Sivas arasındaki yaklaşık 11 saat süren seyahat süresinin 2 saate düşeceğini söyledi. 

Tren 2018 yılında İstanbul'a bağlanacak

Ankara-Yerköy arasında da ihale hazırlığı yapıldığını belirten Arslan, ''Bu ay içinde onun da ihalesini yapmış olacağız. Ekim ayının 2’nci yarısında da Ankara-Yerköy yapısının üst yapı ve elektromekanik ihalesini yapmış olacağız. Ankara-Sivas arasında başlanmamış, el atılmamış herhangi bir kısım kalmadı. 2018’in 2’nci yarısında Ankara-Sivas yüksek hızlı trenini Ankara-İstanbul’a bağlamış olacağız. 2023 hedefleriniz kapsamında Edirne’den Kars’a kadar yüksek hızlı trenimizi yaptığımızda ülkemiz insanı görecek ki evet onlar demokrasisine sahip çıkıyor. Biz de ülkemizin kalkınması adına projelerimize devam ediyoruz.” dedi.