Ankara YHT Garı’nda son durum

Yeni Ankara YHT Garı inşaatında son durum ne? Gar ne zaman açılacak?

Ankara YHT Garı’nda son durum

Yeni Ankara YHT Garı projesi inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Ankara YHT Garı son durum bilgilerini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin paylaştı. Garın yüzde 54`ünün tamamlandığını belirten Bilgin, açılışın ise 2016 yılının birinci yarısında yapılacağını belirtti.

Türkiye ve Ankara için önemli projelerden olan garda incelemelerde bulunarak, inşaatta gelinen noktayı yerinde gördüklerini ifade eden Bilgin, toplam 178 bin metrekare kapalı alan ve 7 kattan oluşan garda, 3 peron, 6 hızlı tren hattının olacağını söyledi. Yer altından iki, yer üstünden bir geçişle bağlantı yapılacak yeni garın, Ankaray, Başkentray ile Batıkent, Sincan ve Keçiören metrolarıyla bağlantılı olup, Ankara raylı sisteminin merkezi haline geleceğini anlatan Bilgin, “Tesis, günde 15 bin yolcu kapasitesi, 4 yıldızlı oteli, restoranları, kafeleri, dinlenme salonları, büfeleri, bin 255 araçlık kapalı otoparkıyla hizmete girdiğinde Avrupa’nın en modern hızlı tren garlarından biri haline gelecek. Şu ana kadar yapılan çalışmalarla yüzde 54 ilerleme sağlandı. Halen 730 kişinin çalıştığı garımızı, 2016 yılının birinci yarısında milletin hizmetine sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Yeni YHT Garı inşa edilirken, mevcut gar binası ve etrafındaki tesislerin tarihe duyarlı planlama yaklaşımıyla korunduğunu dile getiren Bilgin, mevcut garın da konvansiyonel hatlarda hizmetlerini sürdüreceğini anlattı.