Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı yarın hizmete açılıyor

Türkiye'yi saran yüksek hızlı tren hattı ağının merkezi olarak tasarlanan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'nın açılışı yarın yapılacak

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı yarın hizmete açılıyor

Son yıllarda ülke çapına yayılımı hız kazanan yüksek hızlı tren hattının merkezi olarak tasarlanan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı, yarın düzenlenecek bir törenle hizmete açılacak.

Açılışı Cumhuriyet'in yıl dönümünde Cumhurbaşkanı yapacak
Yapımına 2014 yılında başlanan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'nın açılışı, Cumhuriyet'in kuruluş yıldönümü olan 29 Ekim 2016'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı bir törenle yapılacak. Günde 50 bin, yılda ise 15 milyon yolcuya hizmet etmesi beklenen gar binası, yalnızca ulaşım amaçlı olarak kullanılmayacak.Toplamda 194 bin 460 metrekarelik alana yayılan tren garı, aynı zamanda restaurant ve lokantaların yanı sıra, 134 odalı bir 5 yıldızlı otel ve 400 kişilik bir konferans salonununu içerecek. 

Seferler artıyor
Yeni yatırımın Konya ve Eskişehir seferlerinin ardından 2018 yılı sonu itibarıyla Sivas'a yapılacak seferlere de ev sahipliği yapması planlanıyor

19 yıl  7 ay sonra devlete devredilecek
Yap-İşlet-Devret modeliyle inşa edilen Yüksek Hızlı Tren Garı, yüklenici firma tarafından 19 yıl 7 ay işletmeci tarafından işletilecek ve ardından devlete devredilecek.