Ankara'da 650 milyon'luk dev proje: Elmar Towers

Elmar Yapı’nın 650 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirdiği Elmar Towers projesi, yatırımın geri dönüş süresini 10 yıla indiriyor

Ankara'da 650 milyon'luk dev proje: Elmar Towers

Elmar Yapı, Ankara'da hayata geçirdiği Elmar Towers Projesi ile  yatırımın geri dönüş süresini 10 yıla indiriyor. Elmar Towers 650 milyon TL’lik yatırım değerine sahip...

Elmar Towers
Elmar Yapı A.Ş., Eskişehir Yolu üzerinde 650 milyon TL yatırımla hayata geçirdiği Elmar Towers projesini görkemli bir basın toplantısı ile tanıttı. Elmar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Salih Küsmüş, Elmar Towers’ın taşıdığı farklılıklar nedeniyle kentte yapılan yeni projeler arasından kısa zamanda sıyrılacağını blirterek, son dönemde yapılan küçük metrekareli evlerin yaşam alanı olarak fonksiyonellik sunmaktan uzak kaldığını vurguladı. Küsmüş, Ankara’da 1+1 tipi konutların genellikle 100 metrekare ortalama büyüklükte olduğunu söyledi. Elmar Towers’da 45 metrekarelik 1+1 konutların yoğunlukla bulunacağını ifade eden Salih Küsmüş, Ankara Eskişehir Yolu’nda bu ölçekte mikro yaşam projelerine az rastlanıldığını söyledi.

Satışın Önem Taşıdığı Bir Dönemdeyiz
Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Küsmüş de konuşmasında, Türkiye’de 2004 yılından bu yana hızlı bir inşaat süreci yaşandığını, her yıl yeni yeni projelerin sektöre kazandırıldığını ifade etti.

Ufuk Küsmüş “2014 yılında alınan yapı ruhsat sayısı 1 milyon 14 bin 678. İzin belgesi alınan konut sayısı 766 bin 527’ye çıkmış. Dolayısıyla hızlı bir üretim var. Ancak hesaplamalara göre, her 4 yeni konuttan biri satılamıyor.  Yani üretmek kadar satışın da önem taşıdığı bir dönemdeyiz” diye konuştu.

Elmar Towers ve rakamlar
650 Milyon TL yatırımla hayata geçen Elmar Towers projesi 803 konuttan oluşurken ve 50 kat yüksekliğe sahip bulunuyor. Proje, 177 metre yüksekliği ile Ankara’nın en yüksek projesi olma özelliğini taşıyor.

Elmar Towers’ın mimarisi kadar pazarlama formülünün de iddialı bir yanı bulunuyor. Proje, Türkiye’nin en hızlı yatırım geri dönüşü sağlayan gayrimenkul projelerinden biri olmaya da aday.

Elmar Towers, Türkiye’de büyükşehirlerde 20 yılın üzerine çıkan amortisman (yatırım geri dönüş) süresini 10 yıla indirmeye hazırlanıyor. Kulelerle bütünleşik halde bulunan alışveriş ve yaşam merkezi ise Ankara’ya yeni bir hava katacak. Kapalı AVM’lerden bunalan Ankaralılara, Elmar Towers, açık ve ferah bir alışveriş ve eğlence ortamı sunmuş olacak.

Eskişehir Yolu’nda Amortisman Süresi 14-17 Yıl
Projenin amortisman formülünü de açıklayan Oğuz Kaan Karaer, Ankara’da 1+1 tipindeki konutların kira ortalamalarının 1500 ile 2500 TL arasında değişkenlik gösterdiğini, büyüklüklerinin ise 80 ile 120 metrekare arasında olduğunu söyledi. Karaer sözkonusu konutların, Eskişehir Yolu üzerinde 14 ile 17 yıl arasında kendisini amorti ettiğini açıkladı.

Elmar Towers’ta 1+1 tipi dairelerin ağırlıklı olarak (brüt) 45 metrekare seviyesinde olduğunu belirten Karaer, sözkonusu dairelerin kira ortalamasının da 2 bin TL seviyesinde olacağını ifade etti. Karaer, “45 metrekare bir konutu 200 bin liraya alan bir yatırımcının 1500 liradan kiraya verdiğini varsayalım. Önümüzde 2,5 yıl inşaat süresi var. 6 aylık süre de kiralama için geçerse, aslında bu projenin kendini 7 yılda amorti ettiğini görebilirsiniz” dedi.

Projede fiyatların satış performansına göre düzenli olarak artış göstereceğini anlatan Oğuz Kaan Karaer, Elmar Towers projesinde erken alanların kazançlı çıkacağını, 2 yıl sonra fiyatların yüzde 60 artacağını söyledi. Toplam 803 konutluk projede 753 adet 1+1 tipi konut bulunuyor. 1+1 tipi konutların büyük kısmı brüt 45 metrekare konutlardan oluşuyor.

Proje Bilgisi: Elmar Towers