Ankaralı Yenigün’den İstanbul’a 3 proje

Ankara’da faaliyet gösteren Yenigün İnşaat, İstanbul’da 3 ayrı proje için düğmeye bastı. Projeler; Bomonti, Kazlıçeşme ve Tophane’de geliştirilecek

Ankaralı Yenigün’den İstanbul’a 3 proje

23 Nisan 2014 / Posta Gazetesi

Ankaralı inşaat firması Yenigün İnşaat, 3 ayrı projeyle İstanbul’a iddialı bir giriş yaptı. Yenigün, Kazlıçeşme ve Bomonti’de gayrimenkul yatırımlarının yanısıra Tophane’de Çağdaş Sanatlar Müzesi taahhütüyle İstanbul projelerini peş peşe hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Yenigün’ün İstanbul’daki ilk projesi Bomonti’de yükselecek. 13 Mayıs’ta lansmana çıkacak Bomonti projesinin mimarisinde bölgenin tarihsel dokusuna özen gösterilecek. 

Kazlıçeşme’de karma proje

Yenigün İnşaat’ın İstanbul’daki diğer projesi Kazlıçeşme’de. Yenigün, Özak, Ziylan ve Delta gruplarının oluşturduğu ortaklık, Emlak Konut GYO'nun Kazlıçeşme'de satışa çıkardığı 111 bin metrekarelik arazinin ihalesini kazanmayı başardı. Kazlıçeşme arazisi için 4 milyar 240 milyon liralık teklif veren ortaklar tüm dikkatleri üzerine çekti. Ticaret+konut, turizm+ticaret, dini ve eğitim tesis alanlarını kapsayan projede inşaat alanı 225 bin 906 metrekare olacak.

Tophane’de Çağdaş Sanatlar Müzesi

YENİGÜN İnşaat’ın İstanbul’daki 3. projesi ise Tophane’de Mimar Sinan Üniversitesi tarafından kurulacak Çağdaş Sanatlar Müzesi olacak. Müzenin hizmete girmesiyle 131 yıllık köklü bir geçmişe sahip Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin uzun yıllardır üzerinde çalıştığı bir hayali gerçekleşmiş olacak. İnşaat yapımını üstlenen Yenigün, İstanbul Modern’in hemen yanıbaşındaki Antrepo 5’te kurulacak müzeyi,  dünyanın dört bir yanında düzenlenen yarışmalarda ödülleri toplayan Mimar Emre Arolat’la birlikte inşa edecek.

İstanbul’a peş peşe ciddi yatırımlar yapmanın heyecanını yaşadıklarını vurgulayan Yenigün İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, “Ankara merkezli ve uluslararası alanda faaliyet gösteren bir şirket olarak İstanbul’a gelmekte geç bile kaldığımızı düşünüyoruz” dedi. Mithat Yenigün, İstanbul’a çok özel projeler hazırladıklarını belirterek, bu projelerin Kazlıçeşme, Bomonti ve Tophane’de yükseleceğini söyledi.