Ankara'nın kamulaştırma kabusu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Gökçeada'da, babadan kalan gayrimenkulün kamulaştırılması nedeniyle açtığı davada Eftaliya İpseftel'i haklı buldu. İpseftel davası emsal olarak kabul edilirse, Ankara'nın "milyonlarca" lira tazminat ödemesinin de önü açılmış oldu

Ankara'nın kamulaştırma kabusu

Gökçeada'da babadan kalan gayrimenkulün Türkiye Cumhuriyeti tarafından kamulaştırılmasına ilişkin olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru yapan Eftaliye İpseftel haklı bulundu. Karar, bundan sonraki başvurulurda emsal olarak görülebilecek ve Ankara diğer kamulaştırma davaları için de tazminat ödemek zorunda kalacak.

AİHM'den Ankara'ya tazminat kararı
Başvuruyu görüşen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, İpseftel'in "hazine"ye devredilen gayrimenkulüne ilişkin davada Ankara'ya tazminat ödemeye mahkum etti. İpseftel, 1976 yılında Babası tarafından satın alınan, ancak ilgili isimde herhangi bir tapu kaydına rastlanmayan bir araziye ilişkin mülkiyet hakkı talep etmiş, ancak "iç hukuk yollarından" herhangi bir sonuç elde edememişti.

Binlerce Rum'un mülküne konuldu
Taraf Gazetesi'nden Sümeyra Tansel'e açıklamalarda bulunan ve Rum Vatandaşların özel mülkiyetlerine ilişkin davalara bakan Avukat Erhan Pekçe: "Adada devlet tarafından binlerce Rum vatandaşın mülküne el konuldu. Bu da Türkiye’nin önümüzdeki günlerde milyonlarca Euro tazminat ödemek zorunda kalacağı anlamına geliyor” dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru
Ipseftel, 2005 yılında konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdı. Açılan davada AİHM, Türkiye'nin mülkiyetin korunması ile ilgili 1 numaralı protokolün 1. maddesini ihlal ettiğine karar verdi ve Ankara'yı tazminat ödemeye mahkum etti. Mahkeme ödenecek tazminatın miktarını da ileri bir tarihte açıklama kararı aldı.