Ankara'nın Yüksek Hızlı Tren Garı 29 Ekim'de hizmete açılıyor

İnşaat çalışmaları yaklaşık 2 yıl devam eden Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı, 29 Ekim'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılacağı bir törenle hizmete açılacak

Ankara'nın Yüksek Hızlı Tren Garı 29 Ekim'de hizmete açılıyor

Son yıllarda gerçekleştirilen yüksek hızlı tren ağının sembollerinden biri olarak inşa edilen Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı, 29 Ekim'de hizmete açılacak. Açılış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından gerçekleştirilecek. 

İnşaatı 2 sene sürdü
Yapımı 2 seneye yaklaşan bir zaman zarfını kapsayan Ankar yüksek Hızlı Tren Garı, 194 bin 460 metrekarelik kapalı alana sahip. 3 bodrum katı ve 1.910 adetlik park kapasitesiyle dikket çeken gar bünyesinde 3 gidiş, 3 de geliş olmak üzere toplam 6 demiryolu hattı bulunacak. 

Ankara'nın Yüksek Hızlı Tren Garı 29 Ekim'de hizmete açılıyor

İşletme hakkı 19 yıl
Türkiye'nin son yıllardaki mega proje politikasına uygun biçimde Yapı İşlet Devret-YİP modeliyle inşa edilen Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı, 19 yıl 7 boyunca işletmeci firma tarafından işletilecek ve bu süre sonunda da TCDD'ye devri gerçekleştirilecek. YHT Gari, aynı zamanda Ankaray, Başkentray ve Keçiören gibi metro hatlarıyla da entegre olacak. 

Asya ve Avrupa'nın merkezindeki yatırım
Projeyle ilgili kamuoyuna değerlendirmelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, inşa edilen merkezin Avrupa ve Asya'nın önemli merkezlerine kesintisiz demiryolu ulaşımının da odak noktasında bulunduğunu söyledi. Arslan, Ankara'nın tarihi gar dokusuna ise hiç dokunulmadığını ve banliyö şehir içi ulaşım faaliyetlerinin süreceğini de belirterek:

"Yeni gar dünyadaki benzerleri gibi yalnızca bir yolcluk merkezi değil. Aynı zamanda bir sosyal merkez olacak. Ankaralılara yolculuk dışında da hizmetler sunacaktır..." ifadelerini kullandı.