Ankara'ya Central Park projesi

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Büyükşehir Belediyesi'nin yeni stadyumun 19 Mayıs alanı üzerine yapılması önerisine destek verdi. Bezci, projenin Gençlik Parkı ile birleştirilerek Central Park'a dönüştürülmesi önerisinde bulundu

Ankara'ya Central Park projesi

Ankara Ticaret Odası'ndan, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yeni stadyum projesine, İstanbul Caddesi'ne kaydırılması önerisiyle destek geldi. ATO Yönetim kurulu Başkanı Salih Bezci, projenin Gençlik Parkı ile birleştirilerek Central Park haline getirilmesini teklif etti. 

Stadyum Ulus'a cazibe kazandırır
Yazılı bir açıklamayla yeni stadyum projesinin Ankara'nın çehresini değiştirmek için bir fırsat olabileceği  üzerinde duran Bezci: 

"Üstelik o bölgede gerçekleştirilecek geniş çaplı bir şehircilik projesiyle hem Ulus cazibe kazanır hem de yeni stadyum kamuya yük oluşturmadan gerçekleştirilmiş olur” dedi. 

19 Mayıs Stadyumu projesi
Mimar projesini İtalyan Mimar Paolo Vietti Violi'nin çizdiği 19 Mayıs Stadyumu'nun toplam kapasitesinin 42 bin kişilik olacağını belirten Bezci, 1936 yılında yapılan eski stadyumun ihtiyaçlara artık yanıt veremeyeceği züreinde durdu. Bezci tarafından çizilen yeni projede, stadyum bulunduğu alandaki yolun kullanılabilir hale gelmesi için İstanbul Caddesi ile Kazım Karabekir Caddesi'nin kesiştiği bölgeye taşınıyor. ABD New York Şehri Manhattan bölgsindeki Central Park'ın model alındığı Bezci'nin yeni projesi Gençlik Parkı'ndaki havuzun yaklaşık 5 kat daha büyütülmesini öngörüyor. Göl etrafında da konut, iş merkezleri ve restaurantlar kurulacak.

Kamuya yük olmadan 120 milyon dolarlık stadyum
Bezci, 3 bin dolarlık koltuk maliyetiyle stadyumun toplam proje değerinin 120 milyon dolara mal olacağını da vurgulayarak: 

"Bölgede gerçekleştirilecek geniş çaplı bir şehircilik projesiyle hem Ulus Tarihi Kent projesi cazibe kazanır hem de yeni stadyum kamuya yük oluşturmadan, kendi kendini finanse ederek gerçekleştirilmiş olur” dedi. 

Bezci yeni stadyum projesinin 5 bin kişiye istihdam sağlayacağını da sözlerine ekledi.