Ankara'ya monoray mı geliyor?

Ankara Büüykşehir Belediyesi, Ankara'ya monoray projesi yapmak için kolları sıvadı.

Ankara'ya monoray mı geliyor?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yeni şehir hastaneleri ve Mamak Otogarı'na ulaşımı sağlamak için monoray yapmaya karar verdi. Ancak momoraya talip çıkmazsa teleferik yapılacak. 

Monoray projeleri, Mamak'taki yeni otogar ile Etlik ve Bilkent'teki şehir hastanelerine ulaşımı sağlamak amacıyla hayata geçirilecek. Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilmesi planlanan momoray projelerine talip çıkmazsa ikinci alternatif olan teleferiğe bakılacak. 

Ankara'ya monoray mı geliyor?

 

Monoray nedir? 
Monoray, şehir içi demir yolu ulaşım çeşitlerinden birisidir. Adından da anlaşılacağı gibi vagonlar, mono yani bir adet ray üzerinde veya altında asılı şekilde gidiş ya da geliş istikametinde hareket eder. Toplu taşımacılıkta kullanılan ray sistemi bir kolon üstüne oturulan iki kiriş ve bu iki kirişin üzerinde bulunan raylar ile gidiş ve geliş aynı anda gerçekleştirilmektedir. İlk monoray düşüncesi 19. yüzyılın sonlarına dayanmaktadır. Ancak kağıt üzerinde kalan bu çizimler 20. yüzyılın ortalarında hayata geçmiş ve her dönem geliştirilerek bu günkü halini almıştır