Ankara'ya yabancı ilgisi büyüyor

Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, konut sektöründe İstanbul'un doygunluğa ulaşmasının ardından yabancı yatırımcının Başkent'e ilgisinin giderek büyüdüğünü söyledi

Ankara'ya yabancı ilgisi büyüyor

Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, yabancı konut yatırımcısının Ankara'ya ilgisinin giderek büyüdüğünü söyledi. İstanbul'a konut yatırım hacmi ve birim fiyat açısından doygunluğa ulaşıldığını, bu nedenle de yabancı yatırımcıların yöneleceği kentlerin başında Ankara'nın öne çıktığını belirten Ünal, 2015'in ilk 5 ayı itibarıyla yabancı yatırımcıya konut satışında Başkent'in artış ivmesi açısından ilk sırada yer aldığını belirtti.

Yabancı yatırımcının Ankara ilgisi büyüyor
Ünal, Ankara’nın, yabancı gayrimenkul yatırımcısı açısından kârlı ve bakir bir alan olduğuna işaret ederken, İstanbul’da öne çıkan yüksek deprem riski, şehir içi ulaşımda sıkıntı ve trafik sorunu gibi dezavantajların Ankara için geçerli olmadığını da vurguladı. Komşu ve çevre ülkelerden gelen yatırımcıların son dönemde Ankara’da fizibilite çalışmalarını sıklaştırdığına dikkat çeken Ünal, Ankara’da gayrimenkul sektörünün önümüzdeki 10 yılda giderek artacak yabancı ilgisi paralelinde hızlı bir büyüme potansiyeli taşıdığını kaydetti. Ankara'nın, başta Körfez Ülkeleri olmak üzere yabancı gayrimenkul fonlarının yatırım planlarında önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Ünal:

"Yabancı gayrimenkul yatırımcısının gözdesi İstanbul… Ancak İstanbul’da yatırıma uygun alanlar tükenme noktasına yaklaştı, metrekare fiyatları da doygunluğa erişti. Şimdi yabancı yatırımcı rotayı Anadolu kentlerine çevirecektir. Ankara ekonomisi; sanayi, eğitim, yeni sağlık yatırımları, sağlık turizmi ve A+ inşaat kalitesinde inşaat yatırımlarındaki geniş portföyü ile ciddi bir kalkınma ve gelişme içinde. " dedi. 

Ankara ulaşım yatırımlarının merkezinde
Ünal, Ankara'dan dünyanın belli başlı merkezlerine direkt uçuşların yer aldığını ve havayolu ulaşım kapasitesinin giderek artacağını belirterek: "Yapımı süren yüksek hızlı tren (YHT) ve otoyol ağları ile oluşacak yeni ulaşım ağında da Ankara ana kavşak olacak. 5.2 milyon nüfuslu Ankara, Orta Asya’nın içlerine kadar uzanacak tren seferleri ve 2023’e kadar yeniden hayata geçecek tarihi İpek Yolu sayesinde 1,5 saat uçuş mesafesindeki 1,5 milyarlık bir pazara erişebilen önemli bir ticaret ve ekonomi merkezi haline geliyor. Bütün bu gelişmeler, yabancı yatırımcı nezdinde Ankara’yı oldukça cazip hale getirecek.”  şeklinde konuştu.