Ant Yapı’dan Moscow City’de rekor üstüne rekor

Rusya’nın uluslararsı iş ve finans merkezi Moscow City’de daha önce 305 metrelik Capital City projesiyle, Avrupa’nın en yüksek binasını inşa eden Ant Yapı, rekorunu 352 metrelik OKO Towers projesiyle yeniledi

Ant Yapı’dan Moscow City’de rekor üstüne rekor

Dünyanın en fazla iş yapan 250 uluslararası müteahhitlik şirketi arasında her yıl Türkiye’yi temsil eden Ant Yapı, iş hacminin yüzde yüzde 75’ini gerçekleştirdiği Rusya’da rekor üstüne rekor kırıyor. Rusya’da gerçekleştirdiği önemli projeler arasında yer alan 15 yüksek kuleden oluşan uluslararası iş merkezi Moscow City’de 8 kuleye imzasını atan Ant Yapı, Avrupa’nın en yüksek binası rekorunu ikinci kez kırdı. Moscow Ciyt’deki 305 metrelik Capital City ile Avrupa’nın En Yüksek Binası rekorunu elinde bulunduran Ant Yapı, yapımını tamamldığı ve Haziranda faaliyete geçecek 352 metrelik OKO Tower ile kendisine ait rekoru yenilemiş oldu. 49 ve 85 katlı iki kuleden oluşan OKO Towers, 387 milyon dolar proje bedeliyle hayata geçirildi.  Kulelerin 132 bin 500 metrekaresi ofis, 42 bin 800 metrekaresi otel ve 83 bin 700 metrekaresi konut olmak üzere toplam 290 bin metrekare alandan oluşuyor.  

Ant Yapı ‘Yeni Moskava’ projesinde

Rusya hükümetinin Moskova dışında yeni merkezler oluşturma çalışmaları kapsamında Mokova’nın 1,5 katı büyüklüğü bir alanda yeni bir şehir kurma çalışması bulunduğuna değinen Ant Yapı Yönetim kurulu Üyesi Mehmet Okay, ‘Yeni Moskova’ projesinde AntYapı olarak, ilk planda 15 bin konut yapımına başladıklarını açıkladı. Konutların ‘sosyal konut’ vasfını taşıyacağını kaydeden Mehmet Okay, “Yeni Moskova, merkezle entegre bir alan. İnşaatlar başladı, bazı alanlarda yaşam da başladı. A101 adı altında sosyal konut üretiyoruz. Metrekare fiyatları şehrin içinde 4 bin dolardan başlarken, bu bölgede bin 500-2 bin dolar” dedi.

Rusya’da 3 milyarlık iş hacmi

Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Tokman’da Rusya’nın en önemli yatırımcılarıyla çalıştıklarını belirterek, “4 milyar doların üzerinde iş hacmimiz var. Bunun, 600 milyon doların üzerindeki kısmı Türkiye’de, 3 milyar doların üzerindeki yani yüzde 75’ine denk gelen kısmı ise Rusya’da. Moskova şantiyelerinde 7 binin üzerinde işçimiz var, yaklaşık yüzde 30’u Türkiye’den” diye konuştu.

Rusya ve Türkiye’de projeler sürüyor

Ant Yapı, yurtdışında SOÇİ Olimpiyat Köyü ve Spor Kompleksleri, Federation Tower, Capital City projelerini bitirdi. Moskova’da MAYAK Projesi, IQ-Quarter Merkez Terminal Projesi, Wine House Yaşam Kompleksi projeleri sürüyor. Ukrayna ve Türkmenistan’da da projelere devam eden Ant Yapı, Türkiye’de Antplato, Antasya, Antteras projelerini yaparken, Manzara Adalar  projesinin de inşaatını yürütüyor.

Firma Bilgisi: Ant Yapı