Antalya Expo 2016 için geri sayım başladı

Dünyanın en büyük sosyal etkinliği olarak kabul edilen Expo, bu yıl Antalya'da düzenleniyor. Dünya starlarının ağırlanacağı dev organizasyonun açılışına sayılı günler kaldı.

Antalya Expo 2016 için geri sayım başladı

 Antalya 23 Nisan - 23 Kasım tarihleri arasında dünyanın en büyük sosyal etkinliği olarak adlandırılan Expo'ya ev sahipliği yapacak. Çocuk ve Çicek temalı botanik dalında düzenlenecek Antalya Expo'nun, 6 aylık sergi sürecinde yerli yabancı birçok dünyaca ünlü sanatçı kentte konser verecek. Expo 2016 Antalya Yönetim Kurulu Üyesi de olan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, 6 ay sürecek etkinliklere Jennifer Lopez, Sting, Selena Gomez, Deep Purple gibi star ve gruplarla görüşmelerin yapıldığını ve gelişlerinin yüzde 99 oranında tamam olduğunu belirtti. Çetin, Tarkan dahil Ajda Pekkan, Kenan Doğulu, Murat Boz, Nilüfer gibi isimlerin de aralarında olduğu 25'e yakın sanatçının etkinlik kapsamında konser vereceğini belirtti. Peki, Expo nedir? Neden dünyanın en büyük sosyal etkinliği olarak kabul edilir? Expo, Dünya Fuarı olarak da bilinen ve 19. yüzyılın ortalarından beri düzenlenen bir organizasyondur. Türkçe karşılığı 'sergi'dir. Dünyanın en büyük kültür, tarih ve eğitim olimpiyatı olan Expo, olimpiyatlar ve dünya kupası ile karşılaştırıldığında, üzerine kurulduğu alanın boyutları, yapılan yatırımların hacmi ve ziyaretçi sayısı nedeniyledaha görkemli bir organizasyon olup, dünyanın en büyük sosyal ve ekonomik etkinliği olarak kabul edilir. Paris'in sembolik yapısı Eiffel Kulesi, Paris'te düzenlenen Expo için yapılmıştır. 
100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Expo, her şeyden önce bir gösteri niteliği taşıyor. "Dünya Sergisi" olarak adlandırışan Expo'lar kültür, tarih ve eğitim alanında ülkelerin daha iyi bir dünya yaratmak ğüzere bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlıyor. Expo, belirlenen temada yerkürede gelinen son noktayı, geleceğe yönelik vizyonu, olanakları, sorunları, çözümleri tüm boyutlarıyla gözler önüne seriyor. Bu büyük etkinlik yerele, ulusala ve uluslararası arenaya ulaşabiliyor. 

Antalya Expo'nu teması Botanik
Botanik Expo, dünyanın gözlerinin çevrildiği gelecek nesillerin yaşama alanları, doğal kaynakları ve bunlara bağlı geçim kaynakları, sürdürülebilir kalkınma, yeşil yaşam gibi kavramların çocuklara aktarımı konularında, kentsel yaşamın çocuklara ve yeşile bıraktığı yer konusunda birlikte düşünme, çözümler üretme ve dünyayala paylaşmada eşsiz bir fırsat sunacak. 6 ay sürecek Expo Antalya'nın açılışı 22 Nisan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak.