Antalya Havalimanı kamulaştırmalarının yüzde 90'ı tamamlandı

Antalya Havalimanı'nın genişletilmesi projesi kapsamında sera ve yerleşim bölgesi olarak tanımlanan 1.110 dönümlük arazinin kamulaştırılma sürecinde son dönemece girildi.

Antalya Havalimanı kamulaştırmalarının yüzde 90'ı tamamlandı

Antalya Havalimanı'nın genişletilmesine yönelik tasarı hayata geçiriliyor. Konuyla ilgili olarak havalimandan deniz tarafına doğru olan ve yaklaşık 1.100 dönümü bulan arazinin yüzde 90'ının kamulaştırılmasına karar verdi. 

Sera ve yerleşim alanları hakkında kamulaştırma kararı
Antalya Havalimanı'na uçak bakım hangarı, genel havacılık terminali ve park sahası olarak hizmet verecek kısımların inşası ve genişleme stratejisi kapsamında sera ve yerleşim alanı olarak kullanılan 1.100 dönümlük arazinin yüzde 90'ı kamulaştırıldı. Kamulaştırma öncesinde 13 bin dönümlük toplam araziye sahip olan Antalya Havalimanı'nın 14 bin 100 dönümlük genişliğe ulaşması bekleniyor. 

Yüzde 90'lık kısım sona erdi
Havalimanının güney kısmında, iki pist arasında kalan iki mahalle sınırları içindeki 1.100 dönümlük alandaki kamulaştırma faaliyetlerinin yaklaşık 5 yıldır devam ettiğini söyleyen Devlet Hava Meydanları İşletmesi Antalya Başmüdürü Osman Serdar, kamulaştırmanın yüzde 90'lık kısmının tamamlandığını söyledi. Serdar: "Kalan yüzde 10'luk kısım için hukuki süreç sürüyor. Burada da kısa sürede sonuç alınacağını tahmin ediyoruz..." dedi.

En büyük eksik: Uçak Hangarı
Serdar, Kamulaştırılan alanlardakı yatırımların 5 yllık bir plan dahilinde hayata geçirileceğini ve havalimanı için en büyük eksik olarak tanımlanan "uçak bakım hangarının" da bu kapsamda ele alınacağını belirterek: "Uçak park alanı ise havalimanındaki mevcut 94 park alanı dolduğu anlarda kullanıma açılacaktır..." dedi.