Antalya'da konut fiyatları neden yükseliyor?

Antalya'da konut fiyatları hızlı bir yükselme ivmesi yaşıyor. Uzmanlar artışın, arazi arzları ve kentsel dönüşüm başta olmak üzere, ticari porföy ihtiyaçları ve yeni konut projelerinin artışından kaynaklandığı görüşünde

Antalya'da konut fiyatları neden yükseliyor?

Reidin-Gyoder tarafından yayınlanan Kasım 2015 dönemine ait "Yeni Konut Fiyat Endeksi" satılık ve kiralık konut kategorilerinde en yüksek artışın Antalya'da yaşandığını gösterdi. Artışı değerlendiren ERA Gayrimenkul Türkiye Franchise ve İş Geliştirme Direktörü Gürkan Akkuş artışın arazi arzları, kentsel dönüşüm, ticari portföy ihtiyaçları ve yeni konut projeleri gibi sebeplerden kaynaklandığını açıkladı. 

İstanbul'a rakip şehirler: Antalya, Bursa ve diğerleri
Reidin-GYODEr raporuna ilişkin değerlendirmesinde son yıllarda İstanbul'un dışında kalan şehirlerde de oransal getirinin ön plana çıkmaya başladığını söyleyen Akkuş:

 

Antalya konut fiyatları neden yükseliyor?

 

"“Antalya başta olmak üzere Bursa, İzmir, Ankara, Gaziantep ve Samsun bu şehirlere örnek verilebilir..." dedi. Açıklamasında yabancılara konut satışından Antalya'nın İstanbul ile birlikte önemli bir potansiyel sergilediğini vurgulayan Akkuş, buna paralel olarak, arazi arzları, kentsel dönüşüm, yeni konut arzı ve ticari portföy ihtiyaçlarına bağlı biçimde yükselişini sürdürdüğünü söyledi. 

G20 Zirvesi ve artan cazibe
Akkuş bölgede inşaat maliyetlerinin düşük, uygun iklim koşulları ve geçmişe kıyasla giderek güçlenen ulaşım olanakları ve G20 zirvesiyle birlikte antalya'nın popülaritesinin arttığını da belirterek:

"Fiyatların artmasını beklemekle birlikte, yatırımcıların bu bölgeye yapacakları girişimler ile kazanç sağlayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı

Reidin-GYODER raporu ne demişti?
Reidin-GYODER  "Yeni Konut Fiyat endeksi"ne göre Antalya 2015 Kasım ayında konut satış fiyatları ve kiraların en hızlı biçimde arttığı şehir olmuştu. Anlatya'da yeni konut fiyat artışı bir önceki aya kıyasla yüzde 0.79, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise yüzde 9.21 değer kazandı. Aynı dönemde Antalya, satılık konutta yüzde 3.02 ile de Türkiye'nin metrekare başına en hızlı değer kazanan şehri oldu.