Antalya Valiliği ÇED başvurusunu reddetti

Antalya Yukarı Uçansu ve Aşağı Uçansu bölgelerine yapılması planlanan HES için Valilik, ilk kez "ÇED Gerekli Değildir" başvurusunu reddetti

Antalya Valiliği ÇED başvurusunu reddetti

Antalya Valiliği bir ilke imza atarak, Yukarı Uçansu ve Aşağı Uçansu şelalelerinin bulunduğu Pınargözü ve Çetince Deresi üzerine yapılması planlanan HES projesi için ÇED başvurusunu onaylamadı.

Antalya'nın ÇED Projelerine ÇED Gereklidir raporu
Usta Enerji ve Sanayi LTD Şirketi tarafından dere üzerinde hayata geçirilmesi düşünülen iki Hidro Elektrik Santrali Projesi için, Antalya Valiliği'ne "ÇED Gerekli Değildir" raporu için başvuran ifrma beklemediği bir yanıt aldı. Şehirde daha önceki tüm girişimlerde 10 megawatt altındaki projelere "ÇED Gerekli Değildir" raporu veren valilik bu kez, 10 megawatt altındaki iki HES başvurusunu onaylamadığını açıkladı.

Antalya Valiliği'nden ÇED Gereklidir raporu
Başvuruyu değerlendiren Antalya Valiliği, firmanın başvurusunu reddederek. "ÇED Gereklidir" raporu alınmasını önerdi. Antalya Valiliğinin kararı doğrultusunda firmanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvuru yaparak "Çed Olumlu" raporu alması gerekecek.