Antalya ve Dalaman Havalimanları'na güneş enerjisi geldi

Form Solar, İpekyüz Elektrik ve Yingli Solar Türkiye işbirliği ile Dalaman Havalimanı ve Antalya Havalimanı’na kurulu güneş enerjisi santralinin kurulumu tamamlandı

Antalya ve Dalaman Havalimanları'na güneş enerjisi geldi

06 Şubat 2014 / emlakwebtv
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından talep edilen proje kapsamında hazırlanan iki güneş enerjisi santralinin yapımına Ağustos 2013 tarihinde başlandı. Form Solar, İpekyüz Elektrik ve Yingli Solar Türkiye işbirliği sonucunda güneş enerjisi santralleri hızla tamamlanarak Aralık 2013 tarihinde devreye alındı.

Kılıç: "Türkiye’de pek çok yeni projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz”
Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç, havalimanlarında yapılan projeyi Form Solar ile birlikte tamamladıklarını belirterek, Yingli Solar’ın 2012 ve 2013 yılında dünya pazar lideri olarak kapattıklarını hatırlattı. Kılıç şunları söyledi: “Bu iki projede Yingli Solar’ın dünya tarafından kalitesi ve verimliliği ispatlanmış panellerimizi kullandık. Her projede 962 adet olmak üzere toplam bin 924 adet 260 W yüksek verimlilik sağlayan Yingli Solar paneli yer aldı. Bu panelleri DHMİ’nin yüksek verimlilik talebine cevap vermek amacıyla çok hızlı bir şekilde tedarik ederek, projeyi tamamladık. Havalimanlarının ihtiyacı olan elektrik ihtiyacının büyük bir bölümü Yingli Solar panelleriyle sağlanacak. Yingli Solar olarak kısa zaman içinde Türkiye’de pek çok yeni projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

Behar: "Güneş enerjisi projeleri hızla artacak"
Form Temiz Enerji Genel Müdürü Enis Behar ise havalimanlarında gerçekleştirdikleri projenin kendileri için önemine dikkat çekerek, “Havalimanları, otel ve tatil merkezleri gibi günün her saati elektrik enerjisine ihtiyaç duyan kurumların güneş enerjisi projelerine yatırım yapmaları olumlu bir gelişme” dedi. Behar, Türkiye’nin güneş enerjisi bakımından çok avantajlı bir ülke olduğunu anlatarak şirketlerin bu enerji kaynağını en iyi şekilde kullanmaları için güneş enerjisi yatırımlarını geç kalmadan yapmaları gerektiğine, 2014 yılının ise bu yatırımı yapmak için en uygun dönem olduğuna inandığını sözlerine ekledi.