Antalya’nın nostaljik tramvay hattı için ihale 7 Ağustos’ta yapılacak

Antalya’nın 3. Aşama raylı sistem hattı denilen nostaljik tramvayı için 7 Ağustos 2015 tarihinde ihaleye çıkılacak. Tramvay hattı tamamnlandığında ise 23 kilometrelik uzunluğa sahip olacak.

Antalya’nın nostaljik tramvay hattı için ihale 7 Ağustos’ta yapılacak

Antalyalıları sevindirecek haber, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. Kentte 3. Aşama raylı sistem hattı denilen 23 kilometrelik nostalji tramvayı için düğmeye basıldı. Antalya Belediyesi hattın ihalesini 7 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştireceğini duyurdu.

Antalya tramvay güzergahı

Varsak-Otogar-Meltem Nostalji tramvayı için yapılacak ilk ihalede hattın etütleri yapılarak, projeleri hazırlanacak. 23 kilometreden meydana gelecek yeni tramvay hattı, eski Varsak Belediyesi’nden start alacak. Bu noktadan başlayacak hat, Yeşilırmak Caddesi boyunca orta refüjden hemzemin Sakarya Bulvarı kesişimine kadar uzanacak. Burada yer altına girecek hat, Sakarya Bulvarı’nda orta refüjde tekrar yer üstüne çıkacak ve Otogar durağında mevcut hatla birleşecek.

Antalya’nın yeni tramvay hattı, Belediye’nin 2009 yılında kullanılmaya başlanan Fatih- Meydan hafif raylı sistem hattının ardından başladığı Meydan- Havalimanı- EXPO hattına üçüncüsünü eklemek için başlattığı bir hat. Belediye, 200 gün içinde söz konusu hatta ilişkin tüm mutfak çalışmalarının tamamlanmasını talep ederken, yapılacak çalışmada söz konusu ulaşım koridorlarında mevcut ve gelecekteki yolculuk talepleri belirlenecek. Bunun için saha araştırması yapılacak, hafta içi günlerde en az 8 saatlik olmak üzere taşıt ve yolcu sayımları yapılacak. En az 4 bin anket yapılması öngörülen çalışmada, hattın geçeceği zeminin yapısı, trafolara uzaklık, imar durumu gibi inşaat çalışmalarına etki edebilecek tüm unsurlara bakılacak.