Antalya'nın tarihi feneri inşaatla sarıldı

Antalya'nın sit alanı içinde kalan 71 yıllık Bababurnu Deniz Feneri, Çevre Bakanlığı'nın imar izni ile birlikte başlayan inşaat çalışmaları tarafından kuşatıldı.

Antalya'nın tarihi feneri inşaatla sarıldı

Antalya'da sit alanı statüsü taşıyan 71 yıllık Bababurnu Deniz Feneri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın imar onayı ile başlayan inşaat faaliyetleriyle sarılmaya başladı. Bakanlık kararına yönelik tepkiler büyürken, Anlatya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, kararın yürütmesinin durdurulmasına yönelik olarak dava açıldığını söyledi. 

Antalya'da sit alanına inşaat izni
Yürütülen inşaat çalışmalarını ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iznini eleştiren Uysal, inşaat faaliyetlerinin sürdürüldüğü bölgenin "SİT alanı" olduğunu ve yürütülen inşaat çalışmalarının bu özel statüye sanılandan çok daha büyük bir hasar vereceğini söyledi. Uysal: "Yürütülen çalışmaların alan üzerindeki etkisi yıkıcıdır ve sonradan giderilmesi olanaksızdır..." dedi.

Antalya'nın tarihi feneri inşaatla sarıldı

Çevre Bakanlığı tarihi feneri yok saydı
Geçen hafta içerisinde yürütülen çalışmaların durdurulması ve Çevre Bakanlığı imar değişikliği için iptal davası açan Uysal, tarihi Bababurnu Feneri ve etrafı ile ilgili herhangi bir Çevresel Etki Değerlendirmesi'nin de yapılmadığını belirtti. Cumhuriyet Gazetesi'nden KEmal Göktaş imzalı habere göre Belediye Başkanı Uysal: "Yapımına izin verilen yapıların çevreye ve doğal yapıya vereceği zararlar değerlendirilmemiş, fenerin değeri, önemi ve tarihi yok sayılmıştır” ifadelerini kullandı. 

Süreç nasıl işledi?
Tarihi Bababurnu Feneri'inin inşaat faaliyetleriyle kuşatılmasına yönelik girişimler 2007 yılında başladı. Bu tarihte Doruk Turizm Şirketi, tarihi fenerin etrafına lokanta, kafeterya, büfe, otopark, gezi yolu gibi birimlerden oluşan bir tesis kurmak üzere Muratpaşa Belediyesi'ne başvuruda bulundu. Belediye söz konusu başvuruy reddetti. Ancak Doruk Turizm, 2009 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın falezlerin üzerine ticari yapılaşma izni veren plan değişikliğine gitmesi üzerine harekete geçti. Turizm Bakanlığı'nın da onayı sonrası, bölgeyi Kıyı İşletmeciliği Genel Müdürlüğü'nden 49 yıllığına kiralayan şirket, böylece inşaat faaliyetlerine başladı.