Antalya'ya uluslararası arenadan "şehir" ödülü

Kanada Merkezli "Çiçen Açan Şehirler" organizasyonundan Antalya'ya birincilik ödülü geldi. Yarışmaya "Kaleiçi Projesiyle" başvuran Antalya Büyükşehir Belediyesi "Beş Çiçekli Altın Şehir" ödülünün sahibi oldu

Antalya'ya uluslararası arenadan

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kaleiçi projesiyle katıldığı Kanada merkezli şehircilik yarışması "Çiçek Açan Şehirler"de "Beş Çiçekli Altın Şehir" ödülünü almaya hak kazandı. Kanada'dan iki, Çek Cumhuriyeti ve Güney Kore'den kentlerin finale kaldığı  yarışmada Türkiye, ilk kez katıldığı organizasyondan büyük ödülle döndü.

Belediyelerin Oscar'ı Antalya'nın
Ödül töreninde bir açıklama yapan Antalya Valisi Muammer Türker, Türkiye'den ilk defa bir şehrin yarışmaya katıldığını, valiliğin, belediyenin ve EXPO Antalya Kaleiçi esnafının bu ödülde katkı sahibi olduğunu belirtti. Belediye Başkanı Menderes Türel de, ödülün belediyelerin Oscar'ı niteliği taşıdığını belirterek:

Antalya'ya uluslararası arenadan "şehir" ödülü

"Bu ödül belediyelerin bir oskarı niteliğinde. Bu oskar aileme, Antalya’ya ve Türkiye’ye gidiyor”  ifadelerini kullandı. 

Dünyanın 5 şehri arasından seçildi
30 farklı kategoride düzenlenen yarışmada Antalya'nın yarıştığı kategoride Kanada Ontaria eyaletinden Chatham Kent ve Sarnia'nın yanı sıra Çek Cumhuriyeti'nden Zlin ve Güney Kore'den de Seangbuk-Gu kentleri ödül için yarıştı.

Çiçek Açan Şehirler Projesi
Şehirlerin çiçeklendirilmesi ve yeşillendirilmesini teşvik amacıyla düzenlenen Çiçek Açan Şehirler yarışması için önemli bir hazırlık dönemi geçiren Antalya Belediyesi, başta Kaleiçin Hıdırlık Sokak, Mermerli Sokak, Hesapçı Sokak ve Eski Yanıt Hastane alanlarını çiçeklendirmişti. Antalya, yarışmanın jürisi tarafından Temmuz ayında Antalya'ya gelmiş ve incelemelerde bulunmuştu.