Antalya'ya yeni tramvaylar geliyor

Meydan-Havalimanı-Expo raylı sistem uzatma hattı için Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan 18 adet yeni tramvay Antalya'ya geliyor

Antalya'ya yeni tramvaylar geliyor

Meydan-Havalimanı-Expotramvay hatıı raylı sistem uzatma hattı için Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan 18 adet yeni tramvay Antalya'ya geliyor. İnşası devam eden hatta çalıştırılmak için alınan tramvaylar Hyundai Eurotem marka. 

Birkaç gün içerisinde Antalya'ya gelecek olan ilk tramvay, Kepez'deki Antray Depo merkezinde raylara indirilecek. Kontrollerin ardından yeni tramvay aracı tamamlanmak üzere olan Meydan - Havalimanı - Expo tramvay hattında deneme sürüşlerine başlayacak. Nisan ayında 2 adet araç, Mayıs ayında 4 adet araç, Temmuz ayında 4 adet araç, Eylül ayında 4 adet araç ve Kasım ayında 4 adet araç olmak üzere toplam 18 adet tramvay teslim edilecek. 

Ağustos 2015'te yapılan 18 araçlık tramvay ihalesini Hyundai Eurotem firması kazanmıştı. Firmanın yaptığı raylı araçlar yine kendi iştirakçisi olan Hyundai Rotem firmasının raylı sistem araçları ile aynı. Bu firma ise Hyundai firmalarının Türkiye'de TCDD ortaklığında kurduğu bir yapı ve farklı bedeliye ve kurumlara raylı sistem araçları yapıyor. Marmaray ve İzmir'de de raylı sistem araçlarını aynı firma üretiyor. 

Antalya'ya yeni tramvaylar geliyor

Hyundai Eurotem nedir? 

Hyundai Eurotem, Kore'den Hyundai Rotem ve Hyundai Corporation, Türkiye'den TCDD, TÜVASAŞ ve Haco şirketlerinin ortaklığı ile 2006 yılında kurulmuştur. Hyundai Eurotem, Türkiye'de hızlı tren ve tramvay setleri ve çeşitli demiryolu araçları üretmektedir.