Anti-vandal çözüm: Kendini yenileyen asansör

Bu seneki konusu “Anti-Vandal Asansörler” olan 5. Uluslararası Asansör Tasarım Yarışması sonuçlandı

Anti-vandal çözüm: Kendini yenileyen asansör

17 Nisan 2013 / emlakwebtv
Bu yıl, asansörde kasıtlı kötü kullanıma karşı anti-vandal çözümlerin yarıştığı Türkiye’nin ilk Uluslararası Asansör Tasarım Yarışması’nda dereceye giren projeler ve sahipleri belli oldu. Alanında dünyanın en büyük fuarı Asansör İstanbul kapsamında 5.’si gerçekleştirilen yarışmada Emre Çağlar ve Pınar Şimşek, RECYCLİFT projesi ile birinciliği elde etti. Yarışmada dereceye giren tasarımlar, fuarda kurulan özel standda sergilenirken, proje sahibi tasarımcılar ise ödüllerini, Asansör İstanbul Fuarı’nın gala gecesinde düzenlenen bir törenle İFO Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Durak, AYSAD Başkanı Sefa Targıt ve Wittur Genel Müdürü Ercüment Hızal’ın elinden aldı.

Asansörlerde oluşan kasıtlı hasarların, hızlı ve ekolojik biçimde onarılmasını temel alan Recyclift, üretiminde geri dönüştürülmüş atık metallerin kullanıldığı modüler parçalardan oluşan bir asansör kabini olarak tasarlanmış. Hasar oluştuğunda özel bir alet kullanılarak hasarlı bölüm çıkartılıp, yerine yenisi konuluyor. Recyclift, hammadde olarak atık metalleri kullandığı için hasarın onarım maliyeti de neredeyse yok gibi. Şöyle ki; özellikle havalimanı, hastane, alışveriş merkezi gibi insan yoğunluğu olan alanlarda ortaya çıkan atıklar, ayrıştırılarak toplanıp panel üreticisi firmaya verildiğinde, asansör hasarlarının tamiri için kullanılacak yeni modüler parçalar ya ücretsiz ya da oldukça ucuza temin edilebiliyor.

İFO Fuarcılık ve AYSAD (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) tarafından ETMK desteği ile 5.’si düzenlenen Asansör tasarım yarışması sonuçlandı. Bu seneki konusu “Anti-Vandal Asansörler” olarak belirlenen yarışmada, dünya genelinde son dönemde güncellik kazanan, ülkemizde de giderek yaygınlaşan kasıtlı kötü kullanıma yönelik çözüm projeleri değerlendirildi.

Yarışmanın birincisi, geridönüştürülmüş metal panellerden oluşan Recyclift isimli asansör kabini projesi ile Emre Çağlar ve Pınar Şimşek oldu. Bu yılki organizasyonda bir de sürpriz yaşandı. Birinciliği elde eden ikili, vandal girişimleri algılayıp uyarı veren diğer projeleri Cage Lift ile de ikinciliğe layık görüldü. Yarışmada İdil Kantarcı’nın Safe Lift isimli projesi ise üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Yarışma sonunda, Asansör İstanbul Fuarı’nın açılış galasında gerçekleştirilen ödül töreninde birinciye 5.000 Euro, ikinciye 3.000 Euro, üçüncüye ise 1.000 Euro para armağını verildi. Ayrıca dereceye giren projeler, 72 ülkeden yaklaşık 27 bin ziyaretçiyi ağırlayan Asansör İstanbul Fuarı’nda sergilendi.