AOÇ arazisinin Cumhurbaşkanlığı'na devrine dava

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin dün gerçekleşen olağanüstü meclis toplantısının kararıyla, Atatürk Orman Çiftliği'nin Cumhurbaşkanlığı'na devri, Mimarlar Odası tarafından mahkemeye taşındı

AOÇ arazisinin Cumhurbaşkanlığı'na devrine dava

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin acil toplantısıyla Başbakanlık'tan Cumhurbaşkanlığı'na aktarılan Atatürk Orman Çiftliği'nedki 8 dönümlük arazi tahsisini hukuki sürece taşımaya hazırlanıyor. Daha önce, arazinin Başbakanlığa devrine de itiraz etmiş olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yaptığı bir açıklama ile, yeni kararın hukuksuzluğuna dikkat çekti.

Atatürk Orman Çiftliği'nden 8 dönüm Cumhurbaşkanlığı'na verildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Candan, Atatürk Orman Çiftliği alanlarının hangi amaçla kullanılabileceğini belirleyen 5659 sayılı kanun yürürlükte olduğu ve özel bir kanun çıkartılmadığı sürece yapılan her türlü devir işleminini hukuksuz olduğuna dikkat çekti. 

Başbakanlığa açılan davanın mürekkebi kurumadı
Candan devir işleminin hukuksuzluğunu da vurgulayarak: "8 dönümlük Atatürk Orman Çitfliği arazisinin Başbakanlığa tahsisine ilişkin açılan davanın daha mürekkebi kurumadı. Aynı alanın Kaçak Saray'a devredilmesi de hukuksuzluk örneğidir. Atatürk Orman Çiftliği alanları ile ilgili yapılan tüm devirler hukuksuzdur, ister başbakanlığa yapılsın, ister Cumhurbaşkanlığına hepsi hukuksuzdur." ifadelerini kullandı.