Apartman risk değerlendirmesi son durum! 46.893 TL'lik ceza birikti

Apartman risk değerlendirmesi yaptırma zorunluluğu 1 Ocak 2013'ten itibaren başladı. Şu ana kadar yaptırılmayan değerlemeler için toplam 46 bin 893 TL'lik ceza birikti.

Apartman risk değerlendirmesi son durum! 46.893 TL'lik ceza birikti

18.11.2013 

30 Aralık 2012'de yürürlüğe giren yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na göre, apartmanlarda risk değerlendirmesi yaptırmak zorunlu oldu. 1 Ocak 2013'te başlayan bu zorunluluk, kapıcı ya da güvenlik gibi görevli çalıştıran tüm apartmanlar için geçerli. Bu durumda siz de apartmanlarınız da en az 1 işçi çalıştırıyorsanız, risk değerlendirmesi yaptırmanız şart. Aksi takdirde değerlendirme yaptırılmayan her ay için para cezası uygulanıyor. Bu ceza zorunluluğun başladığı Ocak ayı için 3 bin 234 TL iken, takip eden her ay için 4 bin 851 TL oluyor. Yani Kasım 2013'e geldiğimiz şu günlerde, bugüne kadar apartmanınıza risk değerlendirmesi yaptırmadıysanız toplam 46 bin 893 TL'lik cezanız birikti demektir.

Apartman risk değerlendirmesi nasıl yapılır?
İşin cezai boyutunu açıkladıktan sonra gelelim değerlendirmeyi nasıl yaptıracağınıza. Bunun için öncelikle yaşadığınız binanın ölçeğini saptıyorsunuz. Küçük ölçekli bir apartmanda yaşayanların işi daha kolay. Çünkü bu tür bir bina için risk değerlemesini apartman sakinleri bizzat kendisi yapabiliyor. Bunun için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayımlanan formlara ulaşarak, dolduruyor ve saklıyorsunuz.

Büyük ölçekli yerler için firma devreye giriyor
Küçük ölçekli apartmanlar için yukarıda bahsettiğimiz yol izlenirken, büyük ölçekli yerlerde durum değişiyor. Bu durumda risk değerlendirmesi yapan firmalara başvurarak, değerlendirme raporu alınıyor.