Apartmanlardaki asansörlerin güvenli olup olmadığını nasıl anlaşılır?

Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesinin sektör adına büyük bir gelişme olduğunu söyleyen ThyssenKrupp Asansör Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı, yönetmeliğin devrim niteliğinde yenilikler getirdiğini belirtti

Apartmanlardaki asansörlerin güvenli olup olmadığını nasıl anlaşılır?

Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesinin sektör adına büyük bir gelişme olduğunu söyleyen ThyssenKrupp Asansör Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı, yönetmeliğin devrim niteliğinde yenilikler getirdiğini söyledi. Şarlı,  kamuoyunda Asansör Yönetmeliği olarak bilinen ve önceki ay Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğin, asansörlerin bakım ve denetimlerine ilişkin devrim niteliğinde yenilikler getirdiğini belirtti.

Periyodik kontrol sonuçlarına bağlı olarak, dört farklı renkteki etiketten birinin asansöre iliştirildiğini söyleyen Turgay Şarlı, “Yeşil kusursuz, mavi hafif kusurlu, sarı kusurlu ve kırmızı güvensiz asansör şeklinde değerlendirilir. Türkiye’deki 200 bin lisanssız 430 bin asansörün üçte birinin kırmızı etikette olması, güvenliğe ilişkin önemli soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Yönetmelik, bina sorumlularının güvensiz olarak tanımlanan bu asansörlerin kullanılmasına izin veremeyeceğini ve bir ay içinde güvenli hale getirilmesinin zorunlu olduğunu belirtiyor” dedi.

Avrupa’da asansör güvenliği konusunda önemli adımlar atıldığına belirten Şarlı, “Ülkemizde yeni yönetmelikle yıllık olarak belirlenen bakım periyodu, bazı Avrupa ülkelerinde aylık olarak bile yapılabiliyor. Bakımların düzenli gerçekleşecek olması üreticiler açısından da kontrolü kolaylaştıracak. Yeni yönetmeliği sektörümüzü daha ileri taşıyacak önemli bir hamle olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Bina sorumluları için 4 adımda asansör güvenliği testi:

  1. Kapı açıkken, fotoselin çalışıp çalışmadığını elinizle test edin.
  2. Basınç kontağını test edin. Bunun için kapı kapanırken, ayakucunuzla kapının kapanmasını hafifçe engelleyip, tekrar açılıp açılmadığını kontrol edin.
  3. Sesli iletişim için interkom ve alarm sistemini kabin içinde kontrol edin.
  4. Kabin içindeyken, kapıyı açmaya çalışarak açılıp açılmadığını test edin. Eğer açılıyorsa asansörün durması gerekir.