Arabalı Marmaray" da geliyor

Boğazın altından arabaların geçebileceği Avrasya Tüneli’nin inşa edileceği Kazlıçeşme-Göztepe arasına tünel açma makinalarının önümüzdeki günlerde sahaya inileceği öğrenildi

Arabalı Marmaray

20 Şubat 2014 / emlakwebtv
Boğazın altından arabaların geçebileceği Avrasya Tüneli, Kazlıçeşme-Göztepe arasına inşa ediliyor. Haydarpaşa'daki şantiyede, 35 metre derinliğinde ve 30 metre eninde başlangıç noktası oluşturuldu. Proje için geliştirilen tünel açma makinaları "TBM" adı verilen köstebek önümüzdeki günlerde sahaya inecek ve kazıya başlayacak.

"TBM" denilen “köstebek” tünel açma makinası sahaya inecek
CNN TÜRK’ün haberine göre; "TBM" denilen köstebek, denizin 106 metre derinliğine inerek tünel açacak. İki katlı olarak planlanan tünelin 5.4 kilometresi deniz tabanının altından geçecek ve toplam 14.6 kilometrelik bir güzergahı kapsayacak. Proje kapsamında sahil yolu 8 şeride çıkarılarak genişletilecek. Her iki yakada tünel girişlerine gişeler konulacak.

Avrasya Tüneli ile mevcut trafik yoğunluğunu hafifletme hedefleniyor
Tünele Haydarpaşa'dan girenler denizin altından geçip, Avrupa yakasında Tarihi Yarımada'da yüzeye çıkacak. Marmaray'ın 1 km paralelinde yapılan Avrasya Tüneli'nin mevcut trafik yoğunluğunu hafifletmesi hedefleniyor. Bu tünelle Kazlıçeşme - Göztepe arası 100 dakika yerine denizin altından araçla 15 dakikada geçilebilecek. Denizaltı karayolu yani Avrasya Tüneli'nin 2015'in mayısında bitirilmesi planlanıyor.